www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 

Informace: Mozambik

Zajímavá místa - Mozambik

Zajímavá místa - Mozambik

Ve srovnání s ostatními zeměmi regionu jižní Afriky má Mozambik méně zvěře, je to kvůli dlouhodobým občanským nepokojům, během nichž zde docházelo k pytlačení a skoro všechna velká zvířata byla vyhnána z buše. Mozambičané trpěli hladem a dokonce někde byli zcela vysbíráni i mravenci. Jen několik odlehlých oblastí nabízí pozorování zvěře. Mozambik má jedny z největších zásob rubínů a smaragdů.

 

Národní parky a rezervace v Mozambiku

Velkou devizou Mozambiku jsou jeho lidé, neposkvrněné pláže, nádherná krajina. I přes dlouhé roky války, jsou Mozambičané velmi pohostinní a přátelští. Není neobvyklé být pozván popovídat si s náčelníkem nebo se podělit o jídlo s místní rodinou. Etnická diversita obyvatelstva: Afričané, Arabové, Evropané, míšenci. I v kulturním dědictví je evidentní vliv různých národů. Mozambik ohlásil vytvoření první chráněné mořské oblasti (MPA), spojuje se s jihoafrickým iSimangaliso Wetland Park a vytvoří první přeshraniční mořský park o délce 300 km od Maputo Bay ke Cape St Lucia v JAR. Zahrnuje Inhaca, Portugalské ostrovy a Maputo Special Reserve, tři mořské míle do Indického oceánu. Chrání se zde ohrožené druhy zvířat a ekosystémy, zakázáno je průmyslové rybaření a ježdění na plážích.

 

Přeshraniční parky

Když ministři vlády Angoly, Botswany, Zambie a Zimbabwe podepsali Memorandum o porozumění při založení přeshraniční ochranné oblasti v prosinci roku 2006, byl to velmi záslužný čin. To však neznamená, že park, který by měl mít 300.000 km2, vznikne okamžitě, bude to trvat ještě několik let. /KAZA TFCA/ Je to však obrovský úkol. Kavango - Zambezi TFCA má zasahovat do Angoly, Botswany, Namibie, Zambie a Zimbabwe. Rozloha by měla být 287 132 km2, kombinuje asi 36 parků, rezervací a dalších chráněných oblastí. Mělo by zde žít asi 250.000 kusů slona afrického, gepardi, psi hyenovití, jeřábi, krokodýli nilští. Hlavním lákadlem bude Okavango Delta, Victoria Falls. Obnovení historických migračních tras pro zvířata je také možnost pro Sanské komunity a ochranu šelem. Dalším návrhem přeshraničního parku je spojení Selous Game Reserve v Tanzanii s mozambickým národním parkem Niassa, tak by vznikl park o velikosti Malawi 120.000 km2.

 

Podnebí v Mozambiku

Jižní část země tvoří široká pobřežní nížina, tvořená pískovcovými uloženinami, která se při západních hranicích stupňovitě zvedá. Z území Zimbabwe vybíhá do středu země náhorní plošina Vysoký Veld s nejvyšší horou země. Většinu severní poloviny země vyplňuje členitější středohorská Mozambická plošina z žulových hornin. Na nejzašším severozápadě se prudce sklání k jezeru Malawi.

 

Doprava - Mozambik

Do Mozambiku se můžete dostat letecky buď přímo nebo z JAR, po silnici N4 východně od Pretorie do Komatipoort / Ressano Garcia - hraniční přechod, pak do Maputo. Silnice bývají někdy plné. Cesta po EN1 na severozápad podél pobřeží do Xai-Xai, odbočka do Praia do Bilene, 150 km dále do Macia, pak dále podél pobřeží do Praia do Tofo - stav silnic se mění.

 

Hospodářství - Mozambik

Mozambik je v důsledku dlouhotrvajících válek patrně nejchudší zemí světa. Základem donedávna centrálně plánované ekonomiky je zemědělství a rybolov. Nejdůležitějšími plodinami pro domácí spotřebu jsou kasava a kukuřice. Velká část potravin se však musí dovážet. Zejména pro vývoz se produkují oříšky kešu, kokosové ořechy a kopra, cukrová třtina, bavlna a citrusy. Hlavní vývozní komoditou jsou garnáti a humři. Pastviny zabírají více jak polovinu plochy země, ale rozvoji chovu skotu brání rozšíření mouchy tse-tse přenášející spavou nemoc. Významná je těžba vzácného dřeva. Bohaté zdroje surovin ...

 

Dějiny a lidé - Mozambik

Mozambik zažívá rychlý hospodářský růst a přitahuje investory a obchodníky.

 

Mozambik

Mozambik má více než 2.600 km nekonečného pobřeží s bílým pískem, krásné ostrovy a sousostroví téměř prázdná. Období dešťů v Mozambiku je od ledna do dubna, ve středu země a na jihu jsou časté záplavy. Jinak je sem možné jet kdykoliv. Kromě několika velmi horkých dní od prosince do února je tu počásí stále ideální. Od června do srpna je chladněji, hlavně večer. Jižní pobřeží je plné hlavně během prázdnin v JAR. Kolem vánoc a v srpnu je třeba předem dělat rezervace. Mozambik patří k nejlepším místům na světě s kilometry nedotčených tropických pláží a přírody. Lidé jsou zde přátelští, ale v zemi všechno probíhá pomalu a pokud sem přijíždíte jako do země 3.světa, budete nadšeni, pokud očekáváte moderní vybavení a komfort, pak tato destinace není pro Vás. Mozambik je bezpečná země na cestování, ale stejně jako všude ve velkých městech v Maputo si dávejte pozor. Mějte při sobě vždy kopii pasu. Mozambik má rozlohu 799 380 km2 a je rozdělen do 10 provincií. Žije zde více než 23 milionů obyvatel. Má přírodní zdroje uhlí, soli, železné rudy, zlata a mědi. Asi 11% rozlohy země je chráněným územím. Víza je nutno mít předem.

 

Vstupní formality - Mozambik

Víza do Mozambiku se udělují na hranicích za cca 50 USD pouze pro občany zemí,kde nemá Mozambik konzulát. Zkontrolujte si platnost víza. Dokumenty pro vstup do země: * platný řidičský průkaz a ID karta (pro místní) * pas a víza * originální registrační doklady k autu (kopie a potvrzení z hranic Jižní Afriky o přechodu auta) * 2 červené výstražné trojúhelníky pro každé auto * registrační doklady pro přívěs * pojištění odpovědnosti, platí se u AA nebo na hranici * kopie všech základních dokumentů

 

Expedice - základní údaje

Doklady Účastník expedice musí mít platný cestovní pas (ještě minimálně 6 měsíců od předpokládaného návratu) a vyřízená vstupní víza do zemí, které navštíví. U některých expedic jsou nutná víza pro více vstupů (do země se během expedice může jet 2x). Informace o vstupních vízech, tzn. požadované doklady a výši poplatku Vám sdělí naše CK, která Vám vstupní víza vyřídí a dodá Vám příslušné formuláře. Víza je třeba vyřizovat s velkým časovým předstihem, proto je třeba počítat s delší časovou přípravou plánované cesty. Nezapomeňte si před cestou pořídit fotokopie pasu a víz a uložte si je od ...

 

Letenky do celého světa

Ceny letenek se liší v závislosti na termínu, na leteckých společnostech a mnoha dalších faktorech. Najdeme Vám vždy nejvýhodnější spojení do jednotlivých destinací. Za vystavení letenky si účtujeme pouze 300 CZK. Máme rezervační systém.

 

Bezpečnostní pravidla na letištích

TISKOVÁ ZPRÁVA Praha, 17. 10. 2006. Pro cestující na letištích EU platí od pondělí 6. 11. 2006 nová pravidla pro provádění bezpečnostních kontrol v souladu s nařízením Evropské komise. Ta upravují zejména přepravu tekutin a gelů, zavádí maximální limit velikosti kabinových zavazadel a další doplňující postupy bezpečnostních kontrol. Cílem nových nařízení, která platí na všech letištích EU, na Islandu, v Norsku a ve Švýcarsku, je dále zvýšit ochranu pasažérů před hrozbou terorismu. V žádném případě však tato opatření neomezí prodej v duty free obchodem na letištích. Cestující si mohou i nad ...

 

8 základních otázek při plánování safari

Všem klientům připravujeme cesty na míru podle požadavku.

 

Ochrana přírody v Africe

Nezisková organizace African Parks patří k nejúspěšnějším subjektům, které se zabývají ochranou ohrožené africké přírody. Snaží se vybudovat rovnováhu ekosystému a zároveň i zajistit udržitelnost zdrojů a zapojení místních komunit do ochrany přírody.

 

Spropitné v Africe

Otázka spropitného často zaskočí turisty, nevědí kolik -kolik ,komu, kdy. Co je spropitné - je to částka peněz. kterou někomu dáte jako odměnu za službu.

 

Psi hyenovití v Africe

Nazývají se painted dogs, painted wolfs nebo african wild dog - je zajímavé je pozorovat zvláště při lovu. Je to druhý nejohroženější druh psovitých šelem po vlčku etiopském. Pohybují se po velkém území, v divočině jich zůstalo již jen asi 7000 v celé Africe. Na rozdíl od psů, mají jen 4 prsty.

 

Nejlepší a nejoblíbenější jídla a nápoje - Afrika

Afrika se vyznačuje svou originální kuchyní a nápoji. V mnoha lodgích vaří vynikající kuchaři, kteří Vám připraví neskutečně dobrá jídla i ve velmi primitivních podmínkách. Kromě zážitků z cesty, si můžete přivézt i zážitky z jídla. Zde jen krátký seznam jídel a nápojů, se kterými se v Africe můžete potkat.

 

Kam lze cestovat - Afrika v roce 2022

Aktuální podmínky vstupu do jednotlivých afrických zemí se stále mění , pokud máte zájem , pošleme Vám informace, stačí poslat email na info@jizniafrika.cz

 

Pobřeží Afriky

Za posledních dvacet let se možnosti pobytu na pobřeží Afriky velmi zlepšily. Celé východní pobřeží má délku 30.500 km.

 

Ceny safari v Africe

Ceny safari v Africe každoročně stoupají, je třeba vzít v úvahu nelehkou logistiku a množství zapojených lidí,stejně tak jako inflaci a rostoucí nároky klientů a jedinečnou možnost vidět africkou faunu, která každoročně ubývá a je třeba ji dostatečně chránit, což také stojí nemalé finanční prostředky.

 

Deset nejlepších pláží v Africe

Každý zná rozmanitou divokou přírodu a krajinu Afriky,ale jen málokdo ví o ostrovech a nedotčeném pobřeží. Zde uvádíme deset nejlepších míst u moře v Africe.

 

Místa,kde si lze v Africe odpočinout

Safari může bý velmi zajímavé pro všechny vaše smysly,ale většinou se moc nevyspíte, brzy ráno se vstává a pozdě se chodí spát, takže se po safari můžete cítit unaveni a rádi byste vyhledali místo, kde si lze po safari odpočinout u vody. Zde několik námětů :

 

COVID -19 Afrika

Aktualizované informace najdete v sekci ke stažení, kde každý týden aktualizujeme stav. Pokud chcete znát aktuální situaci týkající se Covidu-19 v Africe, napište nám podáme Vám aktuální informaci, i zde se situace stále mění a vyvíjí, africké země se snaží postupně otvírat světu, ale každá země má odlišné podmínky. Každý den máme aktuální zprávy. ( email info@jizniafrika.cz) V brzké době budeme mít novou aplikaci, která monitoruje stav v každé zemi. Aktuální opatření v jednotlivých zemích najdete na stránkách mzv.cz Informace o letech do Afriky a o místních opatřeních najdete zde : https://www.iatatravelcentre.com/international-travel-document-news/1580226297.htm Pokud máte zájem o informace o situaci v jednotlivých zemích a o přijatých opatřeních, napište nám a rádi Vám je pošleme.

 

Nejlepší místa pro surfaře v Africe

Vody kolem afrického kontinentu nabízejí vynikající místa pro surfování.Nejznámější byla doposud místa v Jihoafrické republice a Maroku,ale nyní se k nim přidávají i další.

 

Rady,jak si naplánovat vaše safari

Zde jsou návrhy, co si s sebou vzít, kdy jet,kam,kde jsou skryté poklady,jak si nejlépe užít čas na safari.

 

10 nejlepších míst pro safari na koních

Na koni můžete jet vedle zvířat a dojet na místa, která jsou nepřístupná autem. Existuje mnoho možností, vybíráme několik z nich.

 

Důležitá místa biodiversity Afriky

22.květen je uznáván jako světový den biodiversity, kdy se obrací pozornost k oblastem na planetě, která jsou biologicky bohatá a také velmi ohrožena. Biodiversita je základem všeho života na Zemi, avšak dnes mizí některé druhy nejrychleji od doby vyhynutí dinosaurů. Bylo určeno 35 klíčových oblastí na světě, kde ochrana druhů může mít obrovský vliv na udržení světové biodiversity. Osm z nich se nachází v Africe. Lesy a další zbývající habitaty v těchto oblastech tvoří už jen 2,3% zemského povchu, je tedy nutné je velmi pečlivě chránit. Aby bylo místo na seznamu nejdůležitějších míst biodiversity, musí zde růst nejméně 1500 endemických rostlin a jen 30% své původní vegetace.

 

Tropické pralesy v Africe

Tropické pralesy v Africe jsou místem s bohatými nalezišti ropy, minerálů a dřeva, které když se vytěží, vzniknou zde nenávratné škody. Tropické lesy jsou velmi staré, předpokládá se, že jsou více než 100 milionů let staré a byly dominantním porostem před 35 miliony let, když zmizeli dinosauři. Tvořílo jej více než 6 milionů km2, je to místo obrovské biodiversity a jsou nenahraditelné. Z toho je v Africe 1,8 milionů km2 jehož střed tvoří Konžská pánev. Před 60 lety bylo deštných pralesů dvakrát tolik, pokrývaly vice než 15% zemské plochy. Avšak každoročně se pokácí obrovské množství z plochy deštných pralesů, což má obrovský vliv na celý ekosytém planety. V neproniknutelných pralesech se budují cesty, aby se dosáhlo místa těžby nerostných surovin, lidská populace roste a tím také pytláctví. Do roku 2013 bylo vyhubeno 65% slonů ve střední Africe, asi 95% lesů DRC je již bez slonů, nyní jich asi 60 % žije v Gabonu, kde je jejich poslední útočiště. Dalším důležitým bodem je korupce, čínské společnosti přijedou např. těžit potaš, ale bez problémů pak získají povolení na těžbu ropy i v přírodních rezervacích.

 

Lvi v Africe

Podle odborníka na lvy Derecka Jouberta žije na světě už jenom asi 20.000 lvů. Skoro všude jich ubývá, kromě Serengeti. Když první Evropané vstoupili do Afriky žilo jich zde asi milión, takže jich zbývá sotva 3%. Nedávné sčítáni lví populace tvrdí, že jich v Africe žije od 23.000 - 39.000. Poslední sčítání má výsledky 32.000 - 35.000 kusů, ale jen asi 24.000 jich žije v chráněných oblastech, jiné statistiky tvrdí, že jich takto žije jen 20.000.

 

Mozambik

Je znám svým tropickým pobřežím, ale jsou zde i dvě málo navštěvované zvířecí rezervace, obě dvě se vzpamatovávají z devastace způsobené občanskou válkou. Přístupnější je Gorongosa na jižním pobřeží, velká ale odlehlá rezervace Niassa se navštěvuje letecky ve spojení se souostrovím Quirimbas.

 

Afrikou na kole

Zde najdete několik nejzajímavějších tras, jak projet Afriku na kole. Je zde i několik krátkých tras.

 

Mozambik

Vláda Mozambiku vyhlásila chráněnou oblasti 10 ostrůvků souostroví Primeiras a Segundas, je to největší pobřežní mořská rezervace v Africe o rozloze více než milionu hektarů, jež zahrnuje ložiska mořské trávy, hluboké podvodní kaňony, různé korálové útesy a mnoho vodních živočichů.

 

Potápění v Africe

Afrika je známá suchozemskými zvířaty, ale je zde i bohatý podmořský život a potápěčská místa Afriky patří k nejlepším na světě.

 

Kueto Siriwala festival v Mozambiku, velryby

Pravidelně se koná již od roku 1773 festival v Ibo Island, kdy se Ibo stalo hlavním městem nejsevernější provincie, ale také na oslavu nezávislosti Mozambiku. Kueto Siriwala jsou nejdůležitější svátky v roce, festival se koná v červnu a je zakončen soutěží lodí (dhow - typické plachetnice). Během festivalu se tančí a oslavuje, sportuje a soutěží. Ibo bývalo dříve jedním z nejdůležitějších obchodních míst Afriky.

 

Jazyky Mozambiku

V Mozambiku se mluví 43 jazyky. Avšak většina Mozambičanů hovoří jedním ze 17 jazyků bantuské skupiny a portugalsky. Africké jazky, kterými se mluví v Mozambiku jsou dialekty Makua-Lomwe (v severním Mozambiku). Několik dialektů Tsonga a Shonga - jako Sena - ve středním Mozambiku a tsonga dialekty jako je Changane na jihu. Anglicky se často mluví v turistických destinacích, ostatními jazyky jen zřídka.

 

Afrika pro začátečníky

Jedete-li poprvé do Afriky, je třeba vědět, kde začít, co lze podniknout a jak si co nejlépe užít vaši cestu. Hlavním pravidlem je, dejte si dostatek času. Nic nezkazí vaši cestu tak, jako když pospícháte. Zde platí svahilské přísloví: Haraka haraka haina baraka - rychle rychle, žádné štěstí... A stejně tak důležité je mít dostatek peněz, aby Vám po cestě nedošly. Kam jet - kromě nebezpečných míst - můžete jet po celém kontinentu. Severní Afriku ovládá Sahara - cestování po poušti může být náročné, ale jsou zde stará města a památky. Západní Afrika, i když se rychle rozvíjí, si uchovává krásné scenérie a kultury, přímořské rybářské komunity, chovatele dobytka na okraji pouště, tradiční vesnice jako jsou vesnice Dogonů a stará islámská města jako je Timbuktu. Střední Afrika má nejvíce deštných pralesů a určitě lze část z nich prozkoumat, i když mnoho z nich je nedostupných a v odlehlých místech. Východní a jižní Afrika jsou základem pro safari a jsou tou nejjednodušší oblastí pro začátečníky, je zde dobrá infrastruktura a neuvěřitelné atrakce: gorily, korálové útesy, sněhem pokryté vrcholky a samozřejmě savana se zvířaty.

 

Mozambik

Island of Mozambique

 

Největší řeky Afriky

Tři čtvrtiny vodních zdrojů Afriky je soustředěnou pouze kolem 8 hlavních říčních toků. Čtyři z nich - řeka Congo, Niger, Zambezi a Nil patří k nejdelším z pěti na kontinentu. Další jsou Ogadugne (Gabon), Sanaga (Kamerun), Chari-Lagone (Čad) a Volta (Ghana). Největšími zdroji vody v Africe jsou v Gunei Fouta Djallon a Mount Nimba pohoří, Etiopská vysočina, v Ugandě pohoří Ruwenzori, Angolská vysočina, v JAR pohoří Maloti - Drakensberg. Afrika je tvořena 63 povodími řek ,ta pokrývají 2/3 země,která je domovm 77% obyvatelstva. řeky poskytují lidem vodu pro zemědělství ,domácnost , dopravu a elektřinu.

 

Zprávy z Mozambiku

Sloni do NP Gorongosa v Mozambiku V září 2008 bylo vypuštěno do NP Gorongosa v Mozambiku 6 slonů. V 60.letech 20.století byl NP Gorongosa zajímavou turistickou destinací, žili zde nejen sloni, ale mnoho lvů a dalších zvířat. Avšak po roce 1975 kdy propukla občanská válka, byl NP Gorongosa místem největších konfliktů a zvířata byla skoro vyhubena. Sloni zůstali bez klů, proto vedení parku přijalo nabídku z JAR o přemísťování slonů, kteří se např. v NP Kruger velmi přemnožili.

 

Fauna a flóra - Mozambik

Výzkumníci z RBG Kew se porvé vydali na sever Mozambiku do Mount Manu Forest, až doposud byla tato velká lesnatá plocha známá pouze místním vesničanům, na konci roku 2008 se sem vydal tým výzkumníků, který zde našel malé chameleony pygmejské, tři nové druhy motýlů a několik druhů ještě neznámých rostlin.

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz