www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 

Informace: Zimbabwe

Zajímavá místa - Zimbabwe

Zajímavá místa - Zimbabwe

Zimbabwe je země s neuvěřitelnými přírodními krásami, rezervacemi s divokou zvěří a minerálním bohatstvím. Rozmanitá krajina se mění od hornaté po typickou divočinu a buš. Země je domovem velkých zvířat a mnoha druhů ptactva. Leží mezi Victoria Falls, řekou Zambezi, jezerem Kariba a řekou Limpopo. Sousedí na jihu s JAR, s Botswanou na západě, Zambií na severu a Mozambikem na východě. 5 důvodů proč navštívit Zimbabwe: 1. vynikající národní parky 2. nejlepší průvodci v Africe 3. Victoria Falls a 4 další místa UNESCO 4. letecké spojení do Harare a na Victoria Falls 5. fantastické lodge Doby nepokojů v Zimbabwe jsou minulostí a určitě se vyplatí tuto zemi navštíit.

 

Národní parky a rezervace Zimbabwe

První rezervací bylo Wankie (nyní Hwange), vytvořena byla v roce 1928 a národním parkem se stala v roce 1949. Býval zde velký problém s pytláctvím. Park zaujímá rozlohu 14.651 km2, jsou zde savany, písky, teakové porosty, akácie, travnaté pláně. Park je suchý, ale jsou zde zřízena napajedla, kde se zvěř shromažďuje a pozorávání zvířat zde patří k nejlepším v Africe.

 

Přeshraniční parky

Když ministři vlády Angoly, Botswany, Zambie a Zimbabwe podepsali Memorandum o porozumění při založení přeshraniční ochranné oblasti v prosinci roku 2006, byl to velmi záslužný čin. To však neznamená, že park, který by měl mít 300.000 km2, vznikne okamžitě, bude to trvat ještě několik let. /KAZA TFCA/ Je to však obrovský úkol. Kavango - Zambezi TFCA má zasahovat do Angoly, Botswany, Namibie, Zambie a Zimbabwe. Rozloha by měla být 287 132 km2, kombinuje asi 36 parků, rezervací a dalších chráněných oblastí. Mělo by zde žít asi 250.000 kusů slona afrického, gepardi, psi hyenovití, jeřábi, krokodýli nilští. Hlavním lákadlem bude Okavango Delta, Victoria Falls. Obnovení historických migračních tras pro zvířata je také možnost pro Sanské komunity a ochranu šelem. Dalším návrhem přeshraničního parku je spojení Selous Game Reserve v Tanzanii s mozambickým národním parkem Niassa, tak by vznikl park o velikosti Malawi 120.000 km2.

 

Zprávy ze Zimbabwe

Od 21.12.2016 opět platí KAZA - UNIVISA pro přechod hranic mezi Zambií a Zimbabwe, jejichž platnost byla po delší dobu zrušena. Nyní tedy opět lze cestovat ze Zambie do Zimbabwe a opačně na jedno KAZA - UNIVISA, jehož cena je 50 USD a platí se na místě. V poslední době / jaro 2016/ se Zimbabwe potýká s nedostatkem hotovosti, proto prosím počítejte s tím, že si nelze všude vyzvednout peníze z bankomatu a vezměte si s sebou dostatek hotovosti. Od 1.2.2012 zavádí Zimbabwe novou odletovou taxu - pro domácí lety je to 15 USD, pro mezinárodní lety 50 USD na osobu. Oficiální měna Zimbabwe je od roku 2010 americký dolar. Místní měna byla zrušena. Některé mezinárodní hotely začaly již v roce 2011 přijímat kreditní karty. Rovněž i pohonné hmoty jsou k dispozici a tak se lze vydat do Zimbabwe i po vlastní ose. Mezinárodní půjčovny aut také již v Zimbabwe fungují. Situace v Zimbabwe se již uklidnila, je to krásná země a určitě si zaslouží návštěvu. Do naší nabídky jsme zařadili zájezdy po Zimbabwe s danými termíny. K dispozici jsou již i pohonné hmoty a platit lze všude USD. Oficiálně byla zimbabwská měna zrušena jako platební prostředek a zimbabwské dolary s desítkami nul jsou již pouze atraktivním suvenýrem pro turisty. Dají se také používat jihoafrické randy. Zimbabwe se opět vrací na turistické mapy, obchody jsou již plné zboží a lze si koupit i pohonné hmoty, V dubnu 2009 celá ekonomika přešla na USD to přineslo i do obchodů luxusní zboží, hotely a lodge zázračně přežily těžké období a v nabídce jsou hotely od 3* až po nejluxusnější 5*. I když bylo napácháno mnoho škod pytlačením na divoké zvěři, parky jsou dobře vedeny a zvířata se sem vracejí, je zde možno vidět i Velkou pětku. Proto jsou tedy všichni turisté do Zimbabwe nyní vítáni /listopad 2009/. Vedení národních parků začalo odebírat rohy nosorožcům v NP Hwange, aby se zabránilo pytláctví. Nosorožci také budou označkováni propíchnutím ucha pro identifikaci. Odstraňování rohů u nosorožců bude prováděno také na jiných místech.

 

Adrenalinové zážitky v Africe

Adrenalinové zážitky v Africe

Na mnoha místech v Africe můžete mít adrenalinové zážitky jako nikde jinde na světě. Zde je několik ukázek: *pěší safari v NP South Luangwa *Toubkal okruh v Maroku *Ruwenzori v Ugandě *Pohoří Simiens v Etiopii *Kilimanjaro *raftování v Ugandě 31 km, Bujagali Falls *lety balonem nad pouští Namib -Naukluft v Namibii *lety balonem nad Masai Mara v Keni a nad pláněmi Serengeti v Tanzánii *plavba na kanoi po řece Zambezi u Victoria Falls,raftování v Batoka Gorge

 

Podnebí v Zimbabwe

Většinu země vyplňuje rozsáhlá náhorní plošina Karabele zvaná, podobně jako v JAR, Vysoký Veld. Táhne se od jihozápadu (nízké skalnaté pohoří Matopos se známými viklany) k severovýchodu. Nejvyšší bod se nalézá na jihovýchod od hlavního města Harare (dříve Salisbury) v masivu Inyangani poblíž hranice s Mozambikem. Vyšší partie přecházejí na severu i na jihu do zvlněných náhorních rovin Středního Veldu a dále do pahorkatiny Nízkého Veldu v povodí dvou velkých řek. Zambezi na severní hranici pod 108 metrů vysokými Viktoriinými vodopády protéká kaňonovitým údolím, jehož velkou část zaplavily vody velké nádrže Kariba. Řeka Limpopo na jihu země teče širokým údolím dále do Mozambiku a Indického oceánu. Východní část území však odvodňují přítoky řeky Lundi, resp. Save. V této oblasti se také nachází řada chráněných jezer, největší Kyle se zříceninami historického Great Zimbabwe.

 

Doprava - Zimbabwe

Hlavní letiště v Harare slouží mezinárodní a s dalšími pěti letišti i pravidelné vnitrostátní dopravě. Letecké spojení zajišťují Air Zimbabwe, South African Airways a další letecké společnosti. Země má výbornou železniční síť, která ji spojuje se všemi sousedními zeměmi a zejména blízkými mozambickými přístavy, sloužícími zahraničnímu obchodu. Silniční síť je méně kvalitní do Mozambiku a Botswany, do JAR a Zambie je přístup po silnici velmi dobrý. Na jezeře Kariba jezdí trajekty.

 

Hospodářství - Zimbabwe

Ekonomika země utrpěla během partyzánské války a vzhledem k hospodářským sankcím v 70. letech velké ztráty. Na druhé straně však některá hospodářská odvětví prospívala, protože je neohrožovala zahraniční konkurence. To se týkalo především zemědělství. Velké farmy, které jsou stále v majetku bělochů, produkují většinu tabáku, bavlny a cukrové třtiny pro vývoz. Čaj a káva se začaly pěstovat právě až v 70. letech. Černí Afričané jsou převážně drobní zemědělci a pěstují hlavně kukuřici a kasavu, v poslední době rovněž pšenici. Rozsáhlý je chov skotu a země je tudíž soběstačná v mléčných výrobcích. ...

 

Dějiny a lidé - Zimbabwe

Great Zimbabwe Nejpůsobivější archeologické místo jižní Afriky, kamenné město Great Zimbabwe bylo založeno asi v roce 1270, asi stejnými lidmi jako Mapungubwe. Dalších 200 let bylo konečnou stanicí ochodní říše, která vyvážela zlato a slonovinu. Žilo zde asi 18.000 lidí a na prohlídku je třeba několik hodin. Hlavním bodem je Velká hradba - 5 metrů silná a 11 metrů vysoká postavená asi z 900.000 kamenných bloků. Součástí hradby je také 10 metrů vysoká věž. Velká stavba přístupná pouze strmou cestou byla královskou residencí. V muzeu jsou sochy ptáků z mastku. Great Zimbabwe leží u města Masvingo, nedaleko hlavní silnice mezi Harare a Beitbridge, asi 3 hodiny od Harare a od Bulawayo po dobré slinici.

 

Zimbabwe

Zimbabwe je zpět na turistických mapách cestovatelů. Obchody opět mají zboží a benzinová čerpadla pohonné hmoty. Oficiálním platidlem je nyní americký dolar nebo jihoafrikcý rand, stamilionové banovky zimbabwských dolarů jsou neplatné a lze je sehnat pouze jako suvenýr. V zemi nepocítíte vůbec antibritské nálady a lidé se snaží plánovat svou budoucnost a věří, že bude lépe. Turismus patří k hlavním zdrojům ekonomiky, obvykle 1 zaměstatný člověk v turistickém ruchu živí až 12 dalších osob. Mile vás překvapí infrastruktura Zimbabwe, silnice jsou asfaltové a v dobrém stavu, provoz je tu malý, takže je to příjemná destinace i pro cestování po vlastní ose. Vybavení pro turisty je také na vysoké úrovni a mnoho ubytovacích zařízení je renovováno. Zimbabwe Vás uchvátí svou nádhernou krajinou a velice milými lidmi. Při přejezdu hranic je třeba počítat se zdržením, jelikož na hranicích bývají velké fronty. V poslední době se objevují tzv.pomocníci, kteří Vám za menší obnos nabízí, že Vám pomohou urychlit přechod hranic. Lepší však je ignorovat je. Avšak téměř vždy úředníci vyžadují dodatečnou platbu (např. silniční daň apod.). Nejdříve musíte mít potvrzení od policie a pak carnet de passage v AA. Je třeba mít vždy dostatek pohonných hmot. Dají se koupit i mimo pumpy za cca 1 USD/litr. Než si budete chtít něco vyfotografovat, raději se nejdříve zeptejte. Nenechte se odradit, je to krásná země a stojí za návštěvu.

 

Vstupní formality - Zimbabwe

Od 21.12.2016 opět platí KAZA - UNIVISA pro přechod hranic mezi Zambií a Zimbabwe, jejichž platnost byla po delší dobu zrušena. Nyní tedy opět lze cestovat ze Zambie do Zimbabwe a opačně na jedno KAZA - UNIVISA, jehož cena je 50 USD a platí se na místě. 28.11.2014 se zavádí tzv. KAZA UNIVISA, společné vízum pro Zambii a Zimbabwe, pro zjednodušení procesu udělování víz. Tento pilotní projekt by měl být pak dále rozšířen na další sousední země. UNIVISA se budou udělovat na těchto hraničních přechodech: Zimbabwe Harare International Airport Victoria Falls International Airport Victoria Falls Border Kazungula Border Pokud opustíte Zimbabwe a chcete opět do země vstoupit musíte si koupit nové vízum za 30 USD nebo při vstupu do země zažádat o dvouvstupné vízum za 45 USD.

 

Letenky do celého světa

Ceny letenek se liší v závislosti na termínu, na leteckých společnostech a mnoha dalších faktorech. Najdeme Vám vždy nejvýhodnější spojení do jednotlivých destinací. Za vystavení letenky si účtujeme pouze 300 CZK. Máme rezervační systém.

 

Bezpečnostní pravidla na letištích

TISKOVÁ ZPRÁVA Praha, 17. 10. 2006. Pro cestující na letištích EU platí od pondělí 6. 11. 2006 nová pravidla pro provádění bezpečnostních kontrol v souladu s nařízením Evropské komise. Ta upravují zejména přepravu tekutin a gelů, zavádí maximální limit velikosti kabinových zavazadel a další doplňující postupy bezpečnostních kontrol. Cílem nových nařízení, která platí na všech letištích EU, na Islandu, v Norsku a ve Švýcarsku, je dále zvýšit ochranu pasažérů před hrozbou terorismu. V žádném případě však tato opatření neomezí prodej v duty free obchodem na letištích. Cestující si mohou i nad ...

 

Ochrana přírody v Africe

Nezisková organizace African Parks patří k nejúspěšnějším subjektům, které se zabývají ochranou ohrožené africké přírody. Snaží se vybudovat rovnováhu ekosystému a zároveň i zajistit udržitelnost zdrojů a zapojení místních komunit do ochrany přírody.

 

Spropitné v Africe

Otázka spropitného často zaskočí turisty, nevědí kolik -kolik ,komu, kdy. Co je spropitné - je to částka peněz. kterou někomu dáte jako odměnu za službu.

 

KAZA - největší přeshraniční park na světě

Park má tvar obrovského motýla, s obrovskou biodiversitou, v jejímž srdci leží Viktoriiny vodopády, pokud se vydáte na všechny světové strany, všude najdete nádherné parky. Jako výchozí bod si můžeme vzít Livingstone nebo Vic Falls a kombinovat místo, kterému se říká Kouř, který hřmí s mnoha parky. KAZA má rozlohu Španělska a zahrnuje i málo navštěvované odlehlé parky a části jihovýchodní Angoly,kde je ještě turismus v plenkách.

 

Nejohroženější zvířata Afriky

V Keni zemřel 19.3. 2018 poslední samec nosorožce bílého severního, 2 samice zůstávají pod ozbrojenou kontrolou v Ol Pejeta v Keni, bohužel tímto tedy tento druh vymřel. Na červené listině nejohroženějších druhů zvířat stále přibývá, zde je seznam deseti nejohroženějších.

 

Psi hyenovití v Africe

Nazývají se painted dogs, painted wolfs nebo african wild dog - je zajímavé je pozorovat zvláště při lovu. Je to druhý nejohroženější druh psovitých šelem po vlčku etiopském. Pohybují se po velkém území, v divočině jich zůstalo již jen asi 7000 v celé Africe. Na rozdíl od psů, mají jen 4 prsty.

 

Nejznámější parky a rezervace Afriky

Není snadné vybrat jen několik parků, pokusíme se vybrat jich několik a sdělit vám proč ,jak a kdy do vybraných parků jet.

 

Zimbabwe po vlastní ose

Po změně presidenta v Zimbabwe v roce 2017 se Zimbabwe opět dostalo na seznam cestovatelů po vlastní ose, poté co převzal moc president Emmerson Mnangagwa, místní hledí do budoucnosti s optimismem. Zimbabwe je bezpečná země, s dobrou infrastrukturou a výběrem ubytování.

 

Proč vzít děti na safari

Afrika otvírá oči všem, kteří sem přijedou, cesta na safari je stimulující a poučná.

 

Kam lze cestovat - Afrika 19.07.2021

Zde se budeme snažit vám aktualizovat informace, kam a za jakých podmínek lze do Afriky cestovat. Informace budeme aktualizovat každý týden. Další informace najdete na stránkách MZV. Uvedené informace se mění a nemůžeme za ně brát zodpovědnost, proto je třeba vždy prověřit před cestou, informace se mění každý den a někdy jsou i odlišné. Doporučujeme sledovat i stránky MZV, Veškeré informace ještě ověřujeme i u naši lokálních partnerů v jednotlivých zemích. V odkaze aktuální informace, které se mění každý den. V oddíle ke stažení jsou aktuální tabulky.

 

Afrika a místa, která navštívit v budoucnu

Nároční klienti vyhledávají stále jiné aktivity, někteří dávají přednost pěším safari ,jiní na koních nebo vyhledávají idylické resorty bez lidí. Poptávka po stále odlehlejších destinacích stoupá, vše však záleží na bezpečnostní situaci a také na tom, jak se jednotlivé země budou starat o ochranu životního prostředí, zlepšení infrastruktury a sladění turismu s místními komunitami. Zde uvádíme dvacet destinací budoucnosti.

 

Ceny safari v Africe

Ceny safari v Africe každoročně stoupají, je třeba vzít v úvahu nelehkou logistiku a množství zapojených lidí,stejně tak jako inflaci a rostoucí nároky klientů a jedinečnou možnost vidět africkou faunu, která každoročně ubývá a je třeba ji dostatečně chránit, což také stojí nemalé finanční prostředky.

 

Vodopády Afriky

Zde Vás seznámíme s více i méně známými vodopády Afriky

 

Pěšky po Africe

Afriku poznáte nejlépe,pokud se vydáte na některá místa pěšky. Zde uvedeme několik tipů na vybraná místa vhodná pro pěší tuirstiku.

 

Kdy jet na safari do Afriky

V jižní Africe se rozdělují na období sucha a období dešťů. Takže i podle toho je třeba rozhodnout kam a kdy jet. Rozdíly teplot nejsou až tak drastické,ale krajina se dramaticky mění.

 

Kouzelné Viktoriiny vodopády

Když se proletíte nad vodopády nad tímto přírodním zázrakem nebo budete pozorovat východ měsíce nad dva miliony starou strží, vždy uvidíte kouzelnou scenérii. V jazye tonga jsou Viktoriiny vodpády známy jako Mosi-oa-tunya (Kouř,který hřmí). Vodopády byly přejmenovány skotským misionářem a objevitelem Davdem Livingstonem,prvním Evropanem,který je uviděl v roce 1855. Přístupné jsou buď ze Zimbabwe, městečka Victoria Falls nebo ze Zambie z Livingstone. Na obou stranách najdete dobře vybavené hotely,které mohou ubytovat až 1,7 milionů návštěvníků ročně. Nové letiště Victoria Falls přijímá i velká letadla.

 

COVID -19 Afrika

Aktualizované informace najdete v sekci ke stažení, kde každý týden aktualizujeme stav. Pokud chcete znát aktuální situaci týkající se Covidu-19 v Africe, napište nám podáme Vám aktuální informaci, i zde se situace stále mění a vyvíjí, africké země se snaží postupně otvírat světu, ale každá země má odlišné podmínky. Každý den máme aktuální zprávy. ( email info@jizniafrika.cz) V brzké době budeme mít novou aplikaci, která monitoruje stav v každé zemi. Aktuální opatření v jednotlivých zemích najdete na stránkách mzv.cz Informace o letech do Afriky a o místních opatřeních najdete zde : https://www.iatatravelcentre.com/international-travel-document-news/1580226297.htm Pokud máte zájem o informace o situaci v jednotlivých zemích a o přijatých opatřeních, napište nám a rádi Vám je pošleme.

 

Rady,jak si naplánovat vaše safari

Zde jsou návrhy, co si s sebou vzít, kdy jet,kam,kde jsou skryté poklady,jak si nejlépe užít čas na safari.

 

Hyeny skvrnité v Africe

Hyeny skvrnité se vyskytují na mnoha místech,ale ve větším počtu jen v chráněných územích,kde mají dostatek kořisti. Můžete je vidět ve většině zvířecích parků a přírodních rezervacích s vhodným habitatem. Mohou se objevit kdykoliv ve dne,ale nejaktivnější jsou v noci. nebo brzy ráno. Slyšet je můžete po západu slunce i např. v NP Kruger,kde krouží kolem kampů,ale nikdy je nekrmte, mohou být velmi nebezpečné.

 

Důležitá místa biodiversity Afriky

22.květen je uznáván jako světový den biodiversity, kdy se obrací pozornost k oblastem na planetě, která jsou biologicky bohatá a také velmi ohrožena. Biodiversita je základem všeho života na Zemi, avšak dnes mizí některé druhy nejrychleji od doby vyhynutí dinosaurů. Bylo určeno 35 klíčových oblastí na světě, kde ochrana druhů může mít obrovský vliv na udržení světové biodiversity. Osm z nich se nachází v Africe. Lesy a další zbývající habitaty v těchto oblastech tvoří už jen 2,3% zemského povchu, je tedy nutné je velmi pečlivě chránit. Aby bylo místo na seznamu nejdůležitějších míst biodiversity, musí zde růst nejméně 1500 endemických rostlin a jen 30% své původní vegetace.

 

Nejlepší dobrodružství na Victoria Falls

Victoria Falls - pro místní Mosi-oa-Tunya - Kouř, který hřmí. Patří k nejznámějším turistickým atrakcím Afriky, každou sekundu zde proteče 536 milionů litrů vody, která padá do strže, ale tato oblast také patří k nejlepším, co se týče adrenalinových zážitků.

 

Hudební festivaly v Africe

Hudba hraje důležitou roli v africké kultuře a na kontinentě se koná mnoho hudebních festivalů.

 

Lvi v Africe

Podle odborníka na lvy Derecka Jouberta žije na světě už jenom asi 20.000 lvů. Skoro všude jich ubývá, kromě Serengeti. Když první Evropané vstoupili do Afriky žilo jich zde asi milión, takže jich zbývá sotva 3%. Nedávné sčítáni lví populace tvrdí, že jich v Africe žije od 23.000 - 39.000. Poslední sčítání má výsledky 32.000 - 35.000 kusů, ale jen asi 24.000 jich žije v chráněných oblastech, jiné statistiky tvrdí, že jich takto žije jen 20.000.

 

Raftování po řece Zambezi

Průzkumník David Livingstone, od jehož narození uplynulo v roce 2013 dvě stě let přišel k vodopádům na Zambezi z Sesheke (nyní Mwandi) a chtěl sjet řeku až k oceánu, aby šířil 3 C - Christianity (křesťanství, commerce, obchod a civilizaci). Jako první Evropan přešel celý kontinent, nejdříve se vydal na západ k Atlantiku do Luandy, ale zde vybudovat obchodní stezky bylo obtížné, proto se vydal na východ podél Zambezi k Indickému oceánu do Quelimane v Mozambiku.

 

Skalní malby Afriky

Skalní malby jsou často turisty opomíjeny, ale skrývají v sobě obrovská tajemství historie - kdo byli ti umělci, kdy malby vytvořili a za jakým účelem? Nikdo to přesně neví. Rozděkují se do čtyř kategorií - geometrické obrazce - spirály a kruhy, portréty zvířat, jasné vyobrazení lidí často tančících nebo lovících a fantastkní kreatury - theriantropy - kombinace lidských a nelidských prvků. Nejstarší malby v Namibii Apollo 11 Cave pocházejí z doby přes 27.500 lety, ale tradice může být ještě starší, díky zranitelnosti organických pigmentů. Nejvíce zachovaných maleb je starých 200 -5.000 let, ale v Dračích horách a Chngoni jsou z doby koloniální a tato tradice je stále živá v Mali u Dogonů. Skalní malby mají hluboký spirituální smysl. Je to jediná památka na období sběračů-lovců a určitě si zasluhují pozornost. Určitě je třeba zde zmínit i jméno Dr. Alec Campbell (Mr. Botswana), který se věnoval dokumentaci skalních maleb kromě jiného.

 

Místa na pozorování zvířat + nejlepší velká pětka

Těchto deset míst nepatří k nevyhledávanějším na pozorování zvířat, přesto však stojí za to je navštívit.

 

Zimbabwe

I přes negativní mezinárodní reputaci patří Zimbabwe k nejlepším safari destinacím na světě, je zde i luxusní ubytování, ale i střední kategorie v nejlepších parcích. Vlajkovou lodí je park u Victoria Fals - Hwange NP, výborná destinace na safari, dobrodružnější je pak Mana Pool, kde se dá plavat na kanoi a chodit pěšky.

 

Zimbabwe

Viktoriiny vodopády mají nejvíce vody od března do května, během tohoto období padá více než 3 miliony litrů vody z výšky 108 metrů a šíři 1708 m během jedné vteřiny. Vodní tříšť - mlha vystupuje do výšky až 800 metrů. Určitě nezůstanete sušší při procházce koiem vodopádů. Lze je vidět z helikoptéry nebo microlightu.

 

Nejoblíbenější destinace

K neojoblíbenějším destinacím Afriky letošního roku patří: Namibie, Jihoafrická republika, Botswana, Zimbabwe, Tanzánie, Uganda. V odkazech najdete ukázky nejprodávanějších cest.

 

Řeky Afriky

Nejdůležitějšími řekami Afriky jsou Nil, řeka Orange, řeka Rufiji, řeka Mara, řeky Nossob a Auob, řeka Niger, řeka Okavango, řeka Zambezi, řeka Congo... Řeky hrály vždy velmi důležitou roli v životě Afričanů, téměř každá řeka má svého Boha, např. kmeny Bundu v Zambii a kmeny Tonga v Zimbabwe věří, že řeka Zambezi je ovládána říčním bohem Nyaminaymi, který je chrání před suchem, avšak výstavba nádrže Kariba jej oddělila od jeho ženy a tak se z něj stalo zlé a pomstychtivé stvoření. Velké africké řeky v sobě nesou tajemství, jejich objevování se věnovalo mnoho průzkumníků - Mungo Park, Bruce of Kinnaird, Richard Burton, JH Speke, VL Cameroon, HM Stanley a David Livingstone, většinou sem byli přitahováni vědeckou zvídavostí. Avšak dalšími méně známými průzkumníky byli např. Herodes 430 let př.n.l., cestoval po Nilu, aby přinesl zprávy z království Kušiú, 100 mil proti proudu. Řekové i Římané posílali výpravy a v roce 150 n.l. zmapovali dva prameny řeky v Buganských měsíčních horách. Prvními průzkumníky, kteří pronikli do vnitrozemí byli Arabové, jejich cesty sem vedly za účelem obchodu a získání otroků.

 

Zimbabwe

Mana Pools National Park, Sapi and Chewore Safari Areas Great Zimbabwe National Monument Khami Ruins National Monument Mosi-oa-Tunya / Victoria Falls # * Matobo Hills

 

Sloni v Africe

Sloni žijí v 37 zemích Afriky. V roce 1979 byl jejich odhadovaný počet 1,3 miliónů, v roce 2010 jich zde žilo asi 470.000. Výzkumy potvrzují, že asi 38.000 slonů je každoročně zabito kvůli slonovině.

 

Nosorožec dvourohý / černý/tuponosý/bílý

Před 150 lety žily v Africe miliony nosorožců, ale jejich počet se dramaticky snížil v 19.století,když lovci a pytláci začali drancovat tento kontinent, tisíce tun rohů nosorožců bylo vyvezeno do Asie. V roce 1992 zmizelo již 96% populace nosorožce černého. Díky ochranářům se podařilo zvýšit počet nosorožců bílých na 20.000 a černých přežívá asi 5000 kusů. Za posledních 50 let bylo zabito v Africe vice než 160.000 nosorožců.

 

Zimbabwe

Po delší době se Zimbabwe opět vrací na mapy cestovatelů. Zde je vyjmenováno pouze několik míst, která se opět navštěvují a stojí i za Vaši pozornost. Zimbabwe bylo dříve známo jako Jižní Rhodésie, současné jméno bylo odovozeno od města z 11.století Great Zimbabwe - Dzimba dza mabwe - znamená v jazyce Shonga - velké kamenné domy.

 

Největší řeky Afriky

Tři čtvrtiny vodních zdrojů Afriky je soustředěnou pouze kolem 8 hlavních říčních toků. Čtyři z nich - řeka Congo, Niger, Zambezi a Nil patří k nejdelším z pěti na kontinentu. Další jsou Ogadugne (Gabon), Sanaga (Kamerun), Chari-Lagone (Čad) a Volta (Ghana). Největšími zdroji vody v Africe jsou v Gunei Fouta Djallon a Mount Nimba pohoří, Etiopská vysočina, v Ugandě pohoří Ruwenzori, Angolská vysočina, v JAR pohoří Maloti - Drakensberg. Afrika je tvořena 63 povodími řek ,ta pokrývají 2/3 země,která je domovm 77% obyvatelstva. řeky poskytují lidem vodu pro zemědělství ,domácnost , dopravu a elektřinu.

 

Fauna a flóra Zimbabwe

K prvnímu zabírání půdy začalo docházet v roce 1999 a 2000, vláda zničila dříve vzkvétající zemědělství. To také vyvolává stále větší obavy o divokou zvěř. Poté co byly zničeny farmy, obyvatelé se vrhají na divoká zvířata. Bylo zabito desítky tisíc divokých zvířat za posledních devět let. Díky soukromým aktivitám mnoha jedinců parky ještě nějaká zvířata mají.

 

Pytláctví v JAR, v Africe

V roce 2014 bylo upytlačeno v JAR 1215 kusů nosorožců, tento počet je velice alarmující a vzniká mnoho inciativ na ochranu těchto zvířat, aby se tato zvířata zachránila. Asi 60% nosorožců bylo upytlačeno v Krugerově NP - průměrně asi 13 kusů týdně. V parku operuje asi 12 -16 gangů pytláků, nejlukrativnější trh je Vietnam (1 kg rohu stojí asi 65.000 USD). Některé soukromé rezervace začaly hlídat buš v noci drony s tepelnými censory. V lednu zadržela policie 11 podezřelých z lovu nosorožců. Všichni ilegálně lovili v národních parcích a obchodovali s rohy nosorožců, také nezákonně drželi zbraně. Populace nosorožců je pod stále větším tlakem pytláků, předpokládá se, že v roce 2008 bylo zabito asi 100 kusů kvůli rohům, asi 36 jich bylo upytlačeno v SAN parcích (v roce 2007 - 13kusů). V roce 2012 bylo v JAR zabito pytláky 668 nosorožců kvůli rohům, 2011 - 448. Počet upytlačených nosorožců každoročně stoupá.

 

Expedice - základní údaje

Doklady Účastník expedice musí mít platný cestovní pas (ještě minimálně 6 měsíců od předpokládaného návratu) a vyřízená vstupní víza do zemí, které navštíví. U některých expedic jsou nutná víza pro více vstupů (do země se během expedice může jet 2x). Informace o vstupních vízech, tzn. požadované doklady a výši poplatku Vám sdělí naše CK, která Vám vstupní víza vyřídí a dodá Vám příslušné formuláře. Víza je třeba vyřizovat s velkým časovým předstihem, proto je třeba počítat s delší časovou přípravou plánované cesty. Nezapomeňte si před cestou pořídit fotokopie pasu a víz a uložte si je od ...

 

Pronájem aut v Africe

Ve všech zemích Afriky zajistíme jak pronájem aut s řidičem, tak i bez řidiče, pokud to místní předpisy dovolují a je to bezpečné.

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2021:
Copyright © 2021 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz