www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 

Informace: Keňa

Zajímavá místa - Keňa

Zajímavá místa - Keňa

Země je pojmenovaná podle nejvyšší hory Mount Kenya (Kirinyaga - Hora bělosti). Nejkrásnějšími a nejzajímavějšími místy Keni jsou její národní parky. Keňa nabízí mnoho možností safari, je velmi snadné naplánovat cestu tak, aby zcela vyhovovala vašim požadavkům. Nejdříve si však musíte zodpovědět několik otázek: Jak dlouho chci být na safari a kam až se chci vydat? V Keni je dobrá infrastruktura a mnoho různých zajímavých míst, která jsou relativně nedaleko od sebe. Takže se nejdříve musíte rozhodnout, na jak dlouho chcete na safari jet. Je třeba si uvědomit, že i když budete na stejném místě, pak zkušenost z divočiny je pokaždé jiná. Při jedné návštěvě Keni můžete navštívit tropické lesy, krásné pláže a pouště, vystoupat na hory a seznámit se s divočinou, zažít safari na velbloudech v severní Keni. Také si musíte položit otázku, zda chcete jet ve skupině na safari nebo mít safari privátní. Keňa je také ideálním místem pro romantickou dovolenou nebo i dovolenou s dětmi. Lze si vybrat z mnoha možností od kempového safari po safari s ubytováním v luxusní lodgi. K velmi odlehlým místům v Keni patří souostroví Lamu, na Lamu nejezdí auta, je to zde ještě zapomenutý ráj. Lamu určitě stojí za návštěvu, zvláště je to místo pro milovníky klidu a historie. Téměř celá populace souostroví vyznává islám.

 

Národní parky a rezervace - Keňa

Keňa byla obdařena přírodními krásami - slunečnými savanami, horami, korálovými útesy, velkým množstvím divokých zvířat - i milými lidmi. Krajina v Keni je velmi rozmanitá, od pobřeží moře po sněhem pokrytý vrcholek Mt. Kenya. Nejznámějším jevem v oblasti Maasai Mara - Serengeti je migrace zvířat, která se odehrává ve dvou vlnách, první je přechod Grumeti river - v červnu a červenci asi na 40 km, pak v srpnu v severozápadní části Serengeti a v Maasai Mara. Zde najdete abecedně seřazené národní parky a rezervace v Keni.

 

Podnebí v Keni

Většinu území zaujímá složitá soustava náhorních plošin Východoafrické vysočiny rozdělená v západní části Velkým zlomovým údolím (Rift Valley), které na severu vyplňuje slané jezero Turkana (dříve Rudolfovo). Východně od něj se rozkládá rozsáhlá plošina s pouští Chalbi. Ze Somálska zasahuje široká pobřežní nížina, která se k jihu zužuje. Podél Rift Valley se zvedají masivy vulkanických pohoří, na západě je to především pohoří Cherangany a Mount Elgon (4.321 metrů) na hranici s Ugandou. Východně od zlomového údolí se zvedá horské pásmo Aberdare (na jih od něj leží hlavní město Nairobi) a za ním osamocený masiv nejvyšší hory Mount Kenya. Z hor přes planinu Nyika odvádějí vodu k jihovýchodu dvě velké řeky - Tana a Galana. Západně od hor lemujících tektonická údolí se kolem jezera Ukerewe (Viktoriina jezera) prostírají travnaté savany.

 

Doprava - Keňa

V zemi jsou dvě mezinárodní letiště. V Nairobi je to Jomo Kenyatta International Airport (využívají ho větší evropské společnosti) a v Mombase Moi International Airport. Po silnici je vstup do země možný z území Ugandy nebo Tanzánie, z Etiopie a Somálska se vstup na keňské území důrazně nedoporučuje z bezpečnostních důvodů a také proto, že je nutno použít terénní automobil kvůli špatné sjízdnosti. Železnicí je země přístupná z Ugandy nebo z Tanzánie. Lodí je možné se dostat do námořního přístavu v Mombase nebo do jezerního přístavu Kisumu na Viktoriině jezeře. Vzhledem ke stáří a stav ...

 

Hospodářství - Keňa

Zemědělství zaměstnává kolem tří čtvrtin pracujících, přičemž dominuje chov dobytka (zejména skotu), který má k dispozici téměř dvě třetiny rozlohy země. Většina Keňanů hospodaří na půdě, která je ve společném vlastnictví. Plantáže produkují na vývoz čaj, kávu, ovoce (ananas, banány), zeleninu a sisal. Orné půdy je málo. Pro domácí spotřebu se pěstují cukrová třtina, kukuřice, kasava a sladké brambory, luštěniny a obilniny. Významný je rybolov. Vláda podporuje cestovní ruch (populární safari), který je cenným zdrojem deviz. Dřevo z malých ploch lesů je jediným přírodním palivem. Nerostné zdr ...

 

Dějiny a lidé - Keňa

Před sto lety neexistovalo žádné město se jménem Nairobi, toto místo bylo na okraji lesa, kde žilo mnoho zvířat. Město vzniklo v roce 1899, když jej založili inženýři, kteří se podíleli na stavbě železnice.

 

Keňa

V Keni žije asi 40.000.000 obyvatel, měna je keňský šilink, průměrná teplota v říjnu 19°C. Keňa je země rozkládající se na rovníku a na pobřeží Indického oceánu, je velmi rozmanitá od zasněženého vrcholku Mount Kenya, přes Východoafrický příkop, rozsáhlé savany, slunné písčité pláže. Keňa se proslavila nejen safari, ale i vynikajícími atlety, nádhernou krajinou a luxusními hotely. V Keni Vám můžeme zařídit kempové safari, safari v lodgích, pobyt u moře, ale také pronájem auta s řidičem i bez řidiče. Auta jsou vybavena i stany na střeše a další kempovou výbavou. Často se říká o Keni, že je to studená země s horkým sluncem, to je třeba mít na mysli, když si balíte s sebou věci na cestu. Nejlepším obdobím pro návštěvu Keni je od prosince do března a pak od července do října. Pozor - od 1.9.2015 je nutno mít víza do Keni předem. Vyřizují se on-line na www.evisa.go.ke. Časové pásmo GMT + 3 Mezinárodní předvolba + 254 Čas Keňa se nachází v jednom časovém pásmu, je tam o dvě hodiny více než v ČR, v době letního času pouze hodina rozdíl.

 

Vstupní formality - Keňa

Od 1.9. 2015 je povinnost cestujících do Keni zažádat si předem o víza on-line a rovněž je i uhradit přes on-line systém. Od 1.2.2016 děti do 16 let nepotřebují víza. Zde najdete návod, jak o víza zažádat: www.evisa.go.ke Vyřízení víz , může trvat i 7 pracovních dní.

 

Expedice - základní údaje

Doklady Účastník expedice musí mít platný cestovní pas (ještě minimálně 6 měsíců od předpokládaného návratu) a vyřízená vstupní víza do zemí, které navštíví. U některých expedic jsou nutná víza pro více vstupů (do země se během expedice může jet 2x). Informace o vstupních vízech, tzn. požadované doklady a výši poplatku Vám sdělí naše CK, která Vám vstupní víza vyřídí a dodá Vám příslušné formuláře. Víza je třeba vyřizovat s velkým časovým předstihem, proto je třeba počítat s delší časovou přípravou plánované cesty. Nezapomeňte si před cestou pořídit fotokopie pasu a víz a uložte si je od ...

 

Baobab

Jméno baobab vzniklo z arabštiny a znamená: mající mnoho semen. Stáří baobabů je jen velmi těžko určitelné.

 

Letenky do celého světa

Ceny letenek se liší v závislosti na termínu, na leteckých společnostech a mnoha dalších faktorech. Najdeme Vám vždy nejvýhodnější spojení do jednotlivých destinací. Za vystavení letenky si účtujeme pouze 300 CZK. Máme rezervační systém.

 

Bezpečnostní pravidla na letištích

TISKOVÁ ZPRÁVA Praha, 17. 10. 2006. Pro cestující na letištích EU platí od pondělí 6. 11. 2006 nová pravidla pro provádění bezpečnostních kontrol v souladu s nařízením Evropské komise. Ta upravují zejména přepravu tekutin a gelů, zavádí maximální limit velikosti kabinových zavazadel a další doplňující postupy bezpečnostních kontrol. Cílem nových nařízení, která platí na všech letištích EU, na Islandu, v Norsku a ve Švýcarsku, je dále zvýšit ochranu pasažérů před hrozbou terorismu. V žádném případě však tato opatření neomezí prodej v duty free obchodem na letištích. Cestující si mohou i nad ...

 

Rady,jak si naplánovat vaše safari

Zde jsou návrhy, co si s sebou vzít, kdy jet,kam,kde jsou skryté poklady,jak si nejlépe užít čas na safari.

 

Hyeny skvrnité v Africe

Hyeny skvrnité se vyskytují na mnoha místech,ale ve větším počtu jen v chráněných územích,kde mají dostatek kořisti. Můžete je vidět ve většině zvířecích parků a přírodních rezervacích s vhodným habitatem. Mohou se objevit kdykoliv ve dne,ale nejaktivnější jsou v noci. nebo brzy ráno. Slyšet je můžete po západu slunce i např. v NP Kruger,kde krouží kolem kampů,ale nikdy je nekrmte, mohou být velmi nebezpečné.

 

10 nejlepších míst pro safari na koních

Na koni můžete jet vedle zvířat a dojet na místa, která jsou nepřístupná autem. Existuje mnoho možností, vybíráme několik z nich.

 

Důležitá místa biodiversity Afriky

22.květen je uznáván jako světový den biodiversity, kdy se obrací pozornost k oblastem na planetě, která jsou biologicky bohatá a také velmi ohrožena. Biodiversita je základem všeho života na Zemi, avšak dnes mizí některé druhy nejrychleji od doby vyhynutí dinosaurů. Bylo určeno 35 klíčových oblastí na světě, kde ochrana druhů může mít obrovský vliv na udržení světové biodiversity. Osm z nich se nachází v Africe. Lesy a další zbývající habitaty v těchto oblastech tvoří už jen 2,3% zemského povchu, je tedy nutné je velmi pečlivě chránit. Aby bylo místo na seznamu nejdůležitějších míst biodiversity, musí zde růst nejméně 1500 endemických rostlin a jen 30% své původní vegetace.

 

Keňa - Nairobi

Nairobi v jazyce Masajů Maa, znamená cool water. Voda se vztahovala k Narobi River, která se táhne městem. Cool - to z mnoha důvodů - historie, Národní park Nairobi, zajímavá kuchyně, šťastní lidé, teplé letní počasí, matatus - dopravní prostředky - minibusy, sheng - jedinečný místní jazyk - lingo a autentické věci Nairobi. Na Nairobi nelze pohlížet přes průvodce nebo přes Tripadvisor. Město není velké - jen 696 km2, polovina Londýna nebo Říma. Nairobi není nebezpečné, ne více než jiná města, když vejdete do špatných částí města. V Nairobi toho lze vidět hodně.

 

Keňa

V Keni žije 11% ze všech druhů ptáků na světě, rozlišný habitat a klima dělá z Keni jednu z nejlepších destinací na pozorování ptáků, lze tu vidět během 14 dnů až 500 druhů ptáků celoročně, nejvíce jich tu však je v červnu.

 

Lvi v Africe

Podle odborníka na lvy Derecka Jouberta žije na světě už jenom asi 20.000 lvů. Skoro všude jich ubývá, kromě Serengeti. Když první Evropané vstoupili do Afriky žilo jich zde asi milión, takže jich zbývá sotva 3%. Nedávné sčítáni lví populace tvrdí, že jich v Africe žije od 23.000 - 39.000. Poslední sčítání má výsledky 32.000 - 35.000 kusů, ale jen asi 24.000 jich žije v chráněných oblastech, jiné statistiky tvrdí, že jich takto žije jen 20.000.

 

Keňa

Během roku 2012 bylo v Keni upytlačeno nejméně 360 slonů, byla založena nadace Fly 4 Elephants, která má pomoci při ochraně těchto zvířat. Nedaleko Mombasy vznikla také nadace na ochranu žraloků velrybích.

 

Afrikou na kole

Zde najdete několik nejzajímavějších tras, jak projet Afriku na kole. Je zde i několik krátkých tras.

 

Od prosince do dubna

Leden a únor je nejlepší období pro výstup na nejvyšší horu Keni Mount Kenya. Prosinec až leden - migrace vodních ptáků v solných pánvích Magkadikgadi Pans v Botswaně. Únor - Sauti za Busara - svahilský hudební festival na Zanzibaru - Stone Town a Kendwa Beach - velký hudební festival africké hudby se koná každoročně. Leden - Ledet Vánoce v Etiopii, patří k nejdůležitějším dnům v Etiopii, velká procesí v Lalibela, konec období Adventu (Tsome Gahad), zpívající kněží na střechách skalních kostelů.

 

Svahilština

V Keni jsou dva oficiální jazyky Kiswahili a angličtina. Svailština je pobřežní bantuský jazyk, který se stal lingua franca Východní Afriky. Anglicky se v Keni mluví dobře. V Keni se mluví dalšími 30 místními jazyky.

 

Žirafy v Africe

Oficiálně existuje jeden druh žirafy, ale 9 poddruhů. Jejich počet klesl asi o 40% za poslední desetiletí asi na 80.000 kusů. Keňa se považuje za první místo ochrany žiraf, žijí zde tři poddruhy: Rotschildova žirafa, žirafa síťovaná a žirafa masajská. V Keni se našly první fosilie žiraf.

 

Afrika pro začátečníky

Jedete-li poprvé do Afriky, je třeba vědět, kde začít, co lze podniknout a jak si co nejlépe užít vaši cestu. Hlavním pravidlem je, dejte si dostatek času. Nic nezkazí vaši cestu tak, jako když pospícháte. Zde platí svahilské přísloví: Haraka haraka haina baraka - rychle rychle, žádné štěstí... A stejně tak důležité je mít dostatek peněz, aby Vám po cestě nedošly. Kam jet - kromě nebezpečných míst - můžete jet po celém kontinentu. Severní Afriku ovládá Sahara - cestování po poušti může být náročné, ale jsou zde stará města a památky. Západní Afrika, i když se rychle rozvíjí, si uchovává krásné scenérie a kultury, přímořské rybářské komunity, chovatele dobytka na okraji pouště, tradiční vesnice jako jsou vesnice Dogonů a stará islámská města jako je Timbuktu. Střední Afrika má nejvíce deštných pralesů a určitě lze část z nich prozkoumat, i když mnoho z nich je nedostupných a v odlehlých místech. Východní a jižní Afrika jsou základem pro safari a jsou tou nejjednodušší oblastí pro začátečníky, je zde dobrá infrastruktura a neuvěřitelné atrakce: gorily, korálové útesy, sněhem pokryté vrcholky a samozřejmě savana se zvířaty.

 

Řeky Afriky

Nejdůležitějšími řekami Afriky jsou Nil, řeka Orange, řeka Rufiji, řeka Mara, řeky Nossob a Auob, řeka Niger, řeka Okavango, řeka Zambezi, řeka Congo... Řeky hrály vždy velmi důležitou roli v životě Afričanů, téměř každá řeka má svého Boha, např. kmeny Bundu v Zambii a kmeny Tonga v Zimbabwe věří, že řeka Zambezi je ovládána říčním bohem Nyaminaymi, který je chrání před suchem, avšak výstavba nádrže Kariba jej oddělila od jeho ženy a tak se z něj stalo zlé a pomstychtivé stvoření. Velké africké řeky v sobě nesou tajemství, jejich objevování se věnovalo mnoho průzkumníků - Mungo Park, Bruce of Kinnaird, Richard Burton, JH Speke, VL Cameroon, HM Stanley a David Livingstone, většinou sem byli přitahováni vědeckou zvídavostí. Avšak dalšími méně známými průzkumníky byli např. Herodes 430 let př.n.l., cestoval po Nilu, aby přinesl zprávy z království Kušiú, 100 mil proti proudu. Řekové i Římané posílali výpravy a v roce 150 n.l. zmapovali dva prameny řeky v Buganských měsíčních horách. Prvními průzkumníky, kteří pronikli do vnitrozemí byli Arabové, jejich cesty sem vedly za účelem obchodu a získání otroků.

 

Keňa

Lake Turkana National Parks Mount Kenya National Park/Natural Forest Lamu Old Town Sacred Mijikenda Kaya Forests Fort Jesus, Mombasa Kenya Lake System in the Great Rift Valley

 

Dvacet nejlepších destinací na safari ve Východní Africe

Vybrali jsem pro Vás podle mezinárodních odborníků 20 nejlepších parků ve Východní Africe na pozorování zvěře.

 

Africké trhy

Nejlepší trhy v Africe, kde se smlouvá a dá se koupit téměř vše najdete zde:

 

Zprávy z Keni

Od 1.9. 2015 je povinnost cestujících do Keni zažádat si předem o víza on-line a rovněž je i uhradit přes on-line systém. Zde najdete návod, jak o víza zažádat: https://immigration.ecitizen.go.ke/index.php?id=5 Vstup do rezervace Masai Mara je možný pouze s tzv. Smart Card, to platí pro všechny návštěvníky. Vláda i majitelé hotelů se snaží zabránit prodavačům na pláži,aby neobtěžovali turisty, s tímto jevem se setkávají skoro všichni návštěvníci pobřežních resortů v Keni. Cena víz do Keni je do 1.7.2011 dočasně snížena na 25,- USD. Od 1.7. 2011 se ceny víz opět zvyšují na 50 USD. Zvedají se také ceny vstupů do parků. Např. Samburu - vstup je nyní 60 USD, od 1.7.2011 to je 70 USD na osobu. V národním parku Nairobi byl otevřen první stanový tábor, kde se dá přenocovat jen 35 minut od letiště, i zde se dělají vyjížďky za zvířaty, pěší vycházky do Kisembe Valley. Světová banka přislíbila Keni 25 miliard KHS na rekontrukci a modernizaci letiště v Mombase.

 

Nosorožec dvourohý / černý

Rok 2009 byl velmi nepříznivý pro nosorožce ve východní i jižní Africe, hlavně kvůli pytlákům. Keňa ztratila 12 nosorožců dvourohých - 2%populace a 6 tuponosých (1,5%). Většina incidentů se odehrála na soukromých rančích: Solio Ranch na severu Keni ztratil 5 kusů. KWS zaznamenala i úspěchy v boji proti pytláctví, hlavně po té, co byla zabita samice v Mugie Rhino Sanctuary, Laikipia.

 

Migrace pakoňů a zeber

Pakůň může za svůj život ujít až 50.000 km. Predátoři - jako levharti, lvi, gepardi a hyeny nesledují migraci - jelikož jsou teritoriální a nemají takovou výdrž. Během migrace zemře asi 200.000 pakoňů a zeber na nemoci, vyčerpání a zabití predátory. Zkamenělé pozůstatky dokazují, že pakoni se pásli na jižních pláních Serengeti již více než před miliónem let. Pakůň nejen že cítí fosfor v trávě, ale také cítí déšť na více než 50 km.

 

Velká migrace pakoňů

Více než dva milióny jedinců se každoročně zúčastní nejznámější světové migrace zvířat. Migrace pakoňů a zeber je každoroční událostí v oblasti Serengeti - Masai Mara. Statisíce zvířat putují za potravou a vodou v různých obdobích mezi Serengeti v Tanzánii a Masai Mara v Keni. Od ledna do března jsou stáda pakoňů obvykle v jižní části Serengeti, pak se vydají na sever - květěn - červen do západního koridoru - červen - červenec, pak do Masai Mara, kolem listopadu se vrací na jih a cyklus se opakuje. Samice pakoňů rodí v 80-90% případů během 3 týdnů a to na jižních pláních Serengeti, kde je méně predátorů.

 

Fauna a flóra - Keňa

Počty slonů a Greévyho zeber v severní Keni se zvýšily o 5% za 7 let. V roce 2008 bylo napočítáno 7.468 slonů v Laikipia, Samburu a Isiolo ekosystému (asi 28.000 km2). Nejvíce slonů v Keni je v Tsavo ekosystému. Stejně tak se zvedl počet Grévyho zeber na 2.623 kusů.

 

Pytláctví v JAR, v Africe

V roce 2014 bylo upytlačeno v JAR 1215 kusů nosorožců, tento počet je velice alarmující a vzniká mnoho inciativ na ochranu těchto zvířat, aby se tato zvířata zachránila. Asi 60% nosorožců bylo upytlačeno v Krugerově NP - průměrně asi 13 kusů týdně. V parku operuje asi 12 -16 gangů pytláků, nejlukrativnější trh je Vietnam (1 kg rohu stojí asi 65.000 USD). Některé soukromé rezervace začaly hlídat buš v noci drony s tepelnými censory. V lednu zadržela policie 11 podezřelých z lovu nosorožců. Všichni ilegálně lovili v národních parcích a obchodovali s rohy nosorožců, také nezákonně drželi zbraně. Populace nosorožců je pod stále větším tlakem pytláků, předpokládá se, že v roce 2008 bylo zabito asi 100 kusů kvůli rohům, asi 36 jich bylo upytlačeno v SAN parcích (v roce 2007 - 13kusů). V roce 2012 bylo v JAR zabito pytláky 668 nosorožců kvůli rohům, 2011 - 448. Počet upytlačených nosorožců každoročně stoupá.

 

Adrenalinové aktivity v Keni

V Keni můžete zažít mnoho adrenalinových zážitků, patří k nim např. výstup na horu Mount Kenya, druhou největší horu v Africe, pětidenní trek na Point Lenana - třetí nejvyšší bod hory, spíše než na Batian nebo Nelion. Další možnosti treků jsou v Hell´s Gate NP ve Velké příkopové propadlině nebo Mount Poi na severu země. Kromě Lukenya - 40 km od Nairobi existuje v Keni dalších 200 cest v blízkosti Nairobi.

 

Adrenalinové zážitky v Africe

Na mnoha místech v Africe můžete mít adrenalinové zážitky jako nikde jinde na světě. Zde je několik ukázek: *pěší safari v NP South Luangwa *Toubkal okruh v Maroku *Ruwenzori v Ugandě *Pohoří Simiens v Etiopii *Kilimanjaro *raftování v Ugandě 31 km, Bujagali Falls *lety balonem nad pouští Namib -Naukluft v Namibii *lety balonem nad Masai Mara v Keni a nad pláněmi Serengeti v Tanzánii *plavba na kanoi po řece Zambezi u Victoria Falls,raftování v Batoka Gorge

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2019:
Copyright © 2019 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz