www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 

Informace: Tanzánie

Zajímavá místa - Tanzánie

Zajímavá místa - Tanzánie

Serengeti, Kilimanjaro a Zanzibar - to jsou místa spojená s Tanzánií, kam ročně přijede asi 5% turistů z celého počtu návštěvníků Afriky. Žije zde 125 etnických skupin. Vláda však nemá zájem na velkém přilivu turistů, klade více důraz na kvalitu než na kvantitu. Více než čtvrtina země z celkové rozlohy 945.234 km2 je chráněné území, téměř 85% z 650.000 turistů, kteří ročně navštíví Tanzánii se pohybuje pouze na 10% těchto chráněných oblastí. Všechna populární místa - Serengeti, Ngorongoro, Lake Manyara a Kilimanjaro spadají do severního okruhu. Ostatních 10 národních parků, 31 zvířecích rezervací, 50 kontrolovaných zvířecích oblastí a dva mořské parky - navštíví ročně méně než 100.000 návštěvníků. Zde je však Achillova pata, jelikož infrastruktura kromě severního okruhu není příliš rozvinutá, většina turistů se pohybuje po tomto severním okruhu, kde však již bývá mnoho lidí na jednom místě. Díky poptávce a investicícm se však začínají rozvíjet i místa jako je Selous Game reserve, Mahale NP a Rubondo Island. Tanzánie však má potenciál stát se velmocí v oblasti safari. Avšak stále se klade důraz na kvalitu a ne na kvantitu, jako tomu je bohužel v Keni. V Tanzánii žije asi 20% z celkové počtu velkých zvířat v Africe.Tanzánie má 1000 km pobřeží Indického oceánu.

 

Národní parky a rezervace v Tanzánii

Národní parky v Tanzánii rozdělujeme na tzv. jižní a severní okruh. Tanzánie má bohatou historii a kulturu, výborné národní parky a dlouhé písčité pláže. V jižní Tanzánii najdete odlehlá místa, kam jezdí pouze málo turistů a safari je zde velkým zážitkem, nejen v autech, ale i na lodích a pěší safari. Jižní okruh zaručuje divočinu nedotčenou masovou turistikou, opravdovou Afriku. Všechny vstupy do národních parků jsou v USD. Přehled parků: * Arusha National Park * Gombe Stream National park * Jozani Chwaka Bay National Park /Zanzibar * Katavi National Park * Kilimanjaro National park * Kitulo Plateau * Mahale Mountains National park * Lake Manyara National park * Mount Meru National park * Mikumi National park * Ruaha National park * Rubondo Island National park * Saadani National park * Serengeti National park * Tarangire National park * Udzundwa Mountains National park Chráněné oblasti * Mafia Island Marine park * Mnazi Bay-Ruvumba Estuary Marine park * Ngorongoro Conservation Area * Selous Game reserve * Uwanda game reserve

 

Přeshraniční parky

Když ministři vlády Angoly, Botswany, Zambie a Zimbabwe podepsali Memorandum o porozumění při založení přeshraniční ochranné oblasti v prosinci roku 2006, byl to velmi záslužný čin. To však neznamená, že park, který by měl mít 300.000 km2, vznikne okamžitě, bude to trvat ještě několik let. /KAZA TFCA/ Je to však obrovský úkol. Kavango - Zambezi TFCA má zasahovat do Angoly, Botswany, Namibie, Zambie a Zimbabwe. Rozloha by měla být 287 132 km2, kombinuje asi 36 parků, rezervací a dalších chráněných oblastí. Mělo by zde žít asi 250.000 kusů slona afrického, gepardi, psi hyenovití, jeřábi, krokodýli nilští. Hlavním lákadlem bude Okavango Delta, Victoria Falls. Obnovení historických migračních tras pro zvířata je také možnost pro Sanské komunity a ochranu šelem. Dalším návrhem přeshraničního parku je spojení Selous Game Reserve v Tanzanii s mozambickým národním parkem Niassa, tak by vznikl park o velikosti Malawi 120.000 km2.

 

Podnebí v Tanzánii

Většinu Tanzánie vyplňuje 1000-1500 metrů vysoká náhorní plošina Východoafrické vysočiny členěná příkopovými propadlinami s jezery Natron, Manyara a Rukwa a lemovaná na západě a jihozápadě pohořími, která prudce spadají k dalším velkým jezerům tektonického původu Tanganyika a Malawi.

 

Doprava v Tanzánii

Vzrůstá význam cestovního ruchu, ročně navštíví zemi přes 450 000 návštěvníků (safari). Místní aerolinie Air Tanzania zajišťují spojení se světem z mezinárodního letiště v Dar es Salaamu spolu s leteckými společnostmi KLM, British Airways, South African Airways aj. Železniční trať spojuje hlavní přístav Dar es Salaam s oběma velkými jezery a Zambií. Železniční spojení je také mezi Tanzanií a Keňou, dostat se po ní můžete i do Kigoma na jezeře Tanganyika a do Mwazy na Viktoriině jezeře. Silniční spojení existuje mezi Keňou, Zambií, Malawi, Mozambikem (je nutné použít vnitrozemskou cestu, ...

 

Hospodářství - Tanzánie

Tanzanie patří k nejchudším zemím světa. Zemědělství zaměstnává 80% obyvatel a pro domácí spotřebu produkuje kasavu, kukuřici, cukrovou třtinu, banány a plantýny, sorgo, rýži, proso, fazole, kokosové ořechy a ovoce (mango). Velkou část vývozu pokrývají káva a bavlna, vyváží se také sisal, hřebíček a vanilka (Zanzibar). Země má velké stavy skotu i koz. Výroba často trpí suchem a nedostatkem paliv. Nerostné zdroje jsou málo využívány. Těží se diamanty, zlato, fosfáty a sůl. Průmysl zastupuje rafinerie ropy, výroba cementu, bavlněných tkanin, zpracování masa, kůží a cukru. Základní školy jsou bez ...

 

Dějiny a lidé - Tanzánie

Tanzánie je kolébkou lidstva, v Olduvai Gorge Dr. Leakey objevil zkaměnělé zbytky Homo habilis, staré 1,75 milionů let - předchůdce dnešního člověka. Tanzánie byla okupována různými africkými kmeny, v poslední době Masaji z Keni, kteří si uchovali své tradice. Arabští obchodníci navštívili pobřeží před 2000 lety a usadili se na Zanzibaru kolem 8.století a později vybudovali obchodní stezky do vnitrozemí. Sňatky mezi Araby a místními lidmi vytvořili nový národ s vlastním jazykem - svahilštinou. Portugalci vybudovali dočasné osady v 16.století, pak byli nahrazeni ománskými osídlenci na konci 17.století, kteří vybudovali obchod s otroky. Na konci 19.století pevninu okupovali Němci a Zanzibar se stal britským protektorátem. Po 1.světové válce bylo Německo donuceno přenechat území Britům. Pevnina byla tehdy známa jako Tanganyika - dosáhla nezávislosti v roce 1961, Zanzibar o dva roky později a krátce potom se spojil s pevninou a byla vytvořena United republic of Tanzania. V roce 2010 žilo v Dar es Salaam 3,4 milionu lidí, v roce 2025 už to může být 7,3 milionu obyvatel.

 

Adrenalinové zážitky v Africe

Na mnoha místech v Africe můžete mít adrenalinové zážitky jako nikde jinde na světě. Zde je několik ukázek: *pěší safari v NP South Luangwa *Toubkal okruh v Maroku *Ruwenzori v Ugandě *Pohoří Simiens v Etiopii *Kilimanjaro *raftování v Ugandě 31 km, Bujagali Falls *lety balonem nad pouští Namib -Naukluft v Namibii *lety balonem nad Masai Mara v Keni a nad pláněmi Serengeti v Tanzánii *plavba na kanoi po řece Zambezi u Victoria Falls,raftování v Batoka Gorge

 

Tanzánie

Tanzánie je země superlativů a kontrastů, největší koncentrace zvěře na planetě, stará svahilská civilizace. Než se vydáte na cestu do Tanzánie, určitě si položíte několik otázek. Zde najdete odpovědi. Správné načasování cesty je důležité, pokud chcete vidět migraci pakoňů, přesný čas se mění, nejlepším časem pro návštěvu severního okruhu je od listopadu do května. V lednu a únoru se rodí malí pakoně, stáda se začínají přemísťovat v květnu do oblasti Grumeti a Západního koridoru, na začátku srpna jsou u řeky Mara a v říjnu se opět vrací na jih. Dlouhé deště jsou od konce března do května. V Tanzánii se přijímají pouze bankovky USD vydané po roce 2006.

 

Vstupní formality - Tanzánie a Zanzibar

Od 1.6. 2019 zavedla Tanzánie i možnost zajištění víza předem on-line, o víza lze zažádat předem zde : https://eservices.immigration.go.tz/visa/ Očkování proti žluté zimnici není povinné, pokud přilétáte ze země, kde není žlutá zimnice endemická.

 

Letenky do celého světa

Ceny letenek se liší v závislosti na termínu, na leteckých společnostech a mnoha dalších faktorech. Najdeme Vám vždy nejvýhodnější spojení do jednotlivých destinací. Za vystavení letenky si účtujeme pouze 300 CZK. Máme rezervační systém.

 

Bezpečnostní pravidla na letištích

TISKOVÁ ZPRÁVA Praha, 17. 10. 2006. Pro cestující na letištích EU platí od pondělí 6. 11. 2006 nová pravidla pro provádění bezpečnostních kontrol v souladu s nařízením Evropské komise. Ta upravují zejména přepravu tekutin a gelů, zavádí maximální limit velikosti kabinových zavazadel a další doplňující postupy bezpečnostních kontrol. Cílem nových nařízení, která platí na všech letištích EU, na Islandu, v Norsku a ve Švýcarsku, je dále zvýšit ochranu pasažérů před hrozbou terorismu. V žádném případě však tato opatření neomezí prodej v duty free obchodem na letištích. Cestující si mohou i nad ...

 

Spropitné v Africe

Otázka spropitného často zaskočí turisty, nevědí kolik -kolik ,komu, kdy. Co je spropitné - je to částka peněz. kterou někomu dáte jako odměnu za službu.

 

Africké obřady, tradice, kultura

Mnoho afrických tradic a obřadů bohužel přežívá již pouze zaznamenaných v knihách. Např. Masajové mají 25 různých obřadů. Africké zdobení nemá jen za účel zkrášlit se, ale také v sobě nese mnoho zakódovaných poselství,jako např. náhrdelníky u dívek kmene Turkana označují, že jsou připravené se vdávat nebo mosazné přívěsky masajských žen znázorňují oznámení, že jejich synové byli obříznuti. Zdrojem pro informace je kniha African Twilight-Carol beckwith a Angela Fisher.

 

Nejohroženější zvířata Afriky

V Keni zemřel 19.3. 2018 poslední samec nosorožce bílého severního, 2 samice zůstávají pod ozbrojenou kontrolou v Ol Pejeta v Keni, bohužel tímto tedy tento druh vymřel. Na červené listině nejohroženějších druhů zvířat stále přibývá, zde je seznam deseti nejohroženějších.

 

Psi hyenovití v Africe

Nazývají se painted dogs, painted wolfs nebo african wild dog - je zajímavé je pozorovat zvláště při lovu. Je to druhý nejohroženější druh psovitých šelem po vlčku etiopském. Pohybují se po velkém území, v divočině jich zůstalo již jen asi 7000 v celé Africe. Na rozdíl od psů, mají jen 4 prsty.

 

Nejznámější parky a rezervace Afriky

Není snadné vybrat jen několik parků, pokusíme se vybrat jich několik a sdělit vám proč ,jak a kdy do vybraných parků jet.

 

Nejlepší a nejoblíbenější jídla a nápoje - Afrika

Afrika se vyznačuje svou originální kuchyní a nápoji. V mnoha lodgích vaří vynikající kuchaři, kteří Vám připraví neskutečně dobrá jídla i ve velmi primitivních podmínkách. Kromě zážitků z cesty, si můžete přivézt i zážitky z jídla. Zde jen krátký seznam jídel a nápojů, se kterými se v Africe můžete potkat.

 

Proč vzít děti na safari

Afrika otvírá oči všem, kteří sem přijedou, cesta na safari je stimulující a poučná.

 

Kam lze cestovat - Afrika v roce 2022

Aktuální podmínky vstupu do jednotlivých afrických zemí se stále mění , pokud máte zájem , pošleme Vám informace, stačí poslat email na info@jizniafrika.cz

 

Pobřeží Afriky

Za posledních dvacet let se možnosti pobytu na pobřeží Afriky velmi zlepšily. Celé východní pobřeží má délku 30.500 km.

 

Afrika a místa, která navštívit v budoucnu

Nároční klienti vyhledávají stále jiné aktivity, někteří dávají přednost pěším safari ,jiní na koních nebo vyhledávají idylické resorty bez lidí. Poptávka po stále odlehlejších destinacích stoupá, vše však záleží na bezpečnostní situaci a také na tom, jak se jednotlivé země budou starat o ochranu životního prostředí, zlepšení infrastruktury a sladění turismu s místními komunitami. Zde uvádíme dvacet destinací budoucnosti.

 

Ceny safari v Africe

Ceny safari v Africe každoročně stoupají, je třeba vzít v úvahu nelehkou logistiku a množství zapojených lidí,stejně tak jako inflaci a rostoucí nároky klientů a jedinečnou možnost vidět africkou faunu, která každoročně ubývá a je třeba ji dostatečně chránit, což také stojí nemalé finanční prostředky.

 

Nejvyšší pohoří Afriky

Africká krajina je výjimečně rozmanitá,mnoho dobrodruhů přitahují hory,které chtějí zdolat. Zde je krátký výběr :

 

Místa,kde si lze v Africe odpočinout

Safari může bý velmi zajímavé pro všechny vaše smysly,ale většinou se moc nevyspíte, brzy ráno se vstává a pozdě se chodí spát, takže se po safari můžete cítit unaveni a rádi byste vyhledali místo, kde si lze po safari odpočinout u vody. Zde několik námětů :

 

Pěšky po Africe

Afriku poznáte nejlépe,pokud se vydáte na některá místa pěšky. Zde uvedeme několik tipů na vybraná místa vhodná pro pěší tuirstiku.

 

Nejlepší místa na safari v Africe

V Africe je stále něco nového, oblíbenost různých míst se mění a na zážitky v místní přírodě nikdy nezapomenete od stopování nosorožců v Jižní Africe, po sledování zvířat v Botswaně a migraci v Keni a Tanzánii.

 

Krásná jezera Velké příkopové propadliny

K třem nejzajímavějším jezerům Velké příkopové propadliny patři l. Lake Turkana, Lake Tanganyika a Lake Nakuru,

 

Nejlepší místa v Africe na pozorování šimpanzů

Setkat se tváří v tvář s těmito primáty, patří k nejlepším zážitkům v Africe. Našli jsem pro Vás 6 nejlepších míst na jejich pozorování ve volné přírodě. Šimpanzi se rozdělují do dvou druhů Pan troglodytes a Pan paniscus(bonobo) Oba dva druhy se vyskytují v rovníkovém pralese. Populace bonobo se odhaduje na 150.000 -300.000, poupalce prvního druhu na 50.000.

 

Knihy,které proslavily Afriku

Knihy,které proslavily Afriku, zachycují genius loci a neopakovatelnou atmosféru místa. Jednou z nejznámějších knih a filmů je Out of Africa - Isak Dinesen 1937, zachycující 17 let života Karen Blixen se stala i inspirací pro nezapomunutelný film Out of Africa z rpku 1985 , v hlavní roli s Meryl Streepovou a Robertem Redfordem. ( Ngong hills a Masai Mara v Keni).

 

COVID -19 Afrika

Aktualizované informace najdete v sekci ke stažení, kde každý týden aktualizujeme stav. Pokud chcete znát aktuální situaci týkající se Covidu-19 v Africe, napište nám podáme Vám aktuální informaci, i zde se situace stále mění a vyvíjí, africké země se snaží postupně otvírat světu, ale každá země má odlišné podmínky. Každý den máme aktuální zprávy. ( email info@jizniafrika.cz) V brzké době budeme mít novou aplikaci, která monitoruje stav v každé zemi. Aktuální opatření v jednotlivých zemích najdete na stránkách mzv.cz Informace o letech do Afriky a o místních opatřeních najdete zde : https://www.iatatravelcentre.com/international-travel-document-news/1580226297.htm Pokud máte zájem o informace o situaci v jednotlivých zemích a o přijatých opatřeních, napište nám a rádi Vám je pošleme.

 

Rady,jak si naplánovat vaše safari

Zde jsou návrhy, co si s sebou vzít, kdy jet,kam,kde jsou skryté poklady,jak si nejlépe užít čas na safari.

 

Hyeny skvrnité v Africe

Hyeny skvrnité se vyskytují na mnoha místech,ale ve větším počtu jen v chráněných územích,kde mají dostatek kořisti. Můžete je vidět ve většině zvířecích parků a přírodních rezervacích s vhodným habitatem. Mohou se objevit kdykoliv ve dne,ale nejaktivnější jsou v noci. nebo brzy ráno. Slyšet je můžete po západu slunce i např. v NP Kruger,kde krouží kolem kampů,ale nikdy je nekrmte, mohou být velmi nebezpečné.

 

10 nejlepších míst pro safari na koních

Na koni můžete jet vedle zvířat a dojet na místa, která jsou nepřístupná autem. Existuje mnoho možností, vybíráme několik z nich.

 

Důležitá místa biodiversity Afriky

22.květen je uznáván jako světový den biodiversity, kdy se obrací pozornost k oblastem na planetě, která jsou biologicky bohatá a také velmi ohrožena. Biodiversita je základem všeho života na Zemi, avšak dnes mizí některé druhy nejrychleji od doby vyhynutí dinosaurů. Bylo určeno 35 klíčových oblastí na světě, kde ochrana druhů může mít obrovský vliv na udržení světové biodiversity. Osm z nich se nachází v Africe. Lesy a další zbývající habitaty v těchto oblastech tvoří už jen 2,3% zemského povchu, je tedy nutné je velmi pečlivě chránit. Aby bylo místo na seznamu nejdůležitějších míst biodiversity, musí zde růst nejméně 1500 endemických rostlin a jen 30% své původní vegetace.

 

Tropické pralesy v Africe

Tropické pralesy v Africe jsou místem s bohatými nalezišti ropy, minerálů a dřeva, které když se vytěží, vzniknou zde nenávratné škody. Tropické lesy jsou velmi staré, předpokládá se, že jsou více než 100 milionů let staré a byly dominantním porostem před 35 miliony let, když zmizeli dinosauři. Tvořílo jej více než 6 milionů km2, je to místo obrovské biodiversity a jsou nenahraditelné. Z toho je v Africe 1,8 milionů km2 jehož střed tvoří Konžská pánev. Před 60 lety bylo deštných pralesů dvakrát tolik, pokrývaly vice než 15% zemské plochy. Avšak každoročně se pokácí obrovské množství z plochy deštných pralesů, což má obrovský vliv na celý ekosytém planety. V neproniknutelných pralesech se budují cesty, aby se dosáhlo místa těžby nerostných surovin, lidská populace roste a tím také pytláctví. Do roku 2013 bylo vyhubeno 65% slonů ve střední Africe, asi 95% lesů DRC je již bez slonů, nyní jich asi 60 % žije v Gabonu, kde je jejich poslední útočiště. Dalším důležitým bodem je korupce, čínské společnosti přijedou např. těžit potaš, ale bez problémů pak získají povolení na těžbu ropy i v přírodních rezervacích.

 

Lvi v Africe

Podle odborníka na lvy Derecka Jouberta žije na světě už jenom asi 20.000 lvů. Skoro všude jich ubývá, kromě Serengeti. Když první Evropané vstoupili do Afriky žilo jich zde asi milión, takže jich zbývá sotva 3%. Nedávné sčítáni lví populace tvrdí, že jich v Africe žije od 23.000 - 39.000. Poslední sčítání má výsledky 32.000 - 35.000 kusů, ale jen asi 24.000 jich žije v chráněných oblastech, jiné statistiky tvrdí, že jich takto žije jen 20.000.

 

Skalní malby Afriky

Skalní malby jsou často turisty opomíjeny, ale skrývají v sobě obrovská tajemství historie - kdo byli ti umělci, kdy malby vytvořili a za jakým účelem? Nikdo to přesně neví. Rozděkují se do čtyř kategorií - geometrické obrazce - spirály a kruhy, portréty zvířat, jasné vyobrazení lidí často tančících nebo lovících a fantastkní kreatury - theriantropy - kombinace lidských a nelidských prvků. Nejstarší malby v Namibii Apollo 11 Cave pocházejí z doby přes 27.500 lety, ale tradice může být ještě starší, díky zranitelnosti organických pigmentů. Nejvíce zachovaných maleb je starých 200 -5.000 let, ale v Dračích horách a Chngoni jsou z doby koloniální a tato tradice je stále živá v Mali u Dogonů. Skalní malby mají hluboký spirituální smysl. Je to jediná památka na období sběračů-lovců a určitě si zasluhují pozornost. Určitě je třeba zde zmínit i jméno Dr. Alec Campbell (Mr. Botswana), který se věnoval dokumentaci skalních maleb kromě jiného.

 

Afrikou na kole

Zde najdete několik nejzajímavějších tras, jak projet Afriku na kole. Je zde i několik krátkých tras.

 

Potápění v Africe

Afrika je známá suchozemskými zvířaty, ale je zde i bohatý podmořský život a potápěčská místa Afriky patří k nejlepším na světě.

 

Nejoblíbenější destinace

K neojoblíbenějším destinacím Afriky letošního roku patří: Namibie, Jihoafrická republika, Botswana, Zimbabwe, Tanzánie, Uganda. V odkazech najdete ukázky nejprodávanějších cest.

 

Kam za primáty v Africe

Mezi mnoha druhy afrických savců jsou primáti zastoupeni asi 100 druhy, od goril z deštných pralesů až po malé bushbaby. Primáti jsou fascinující na pozorování, obvykle žijí ve skupinách a mají zajímavé chování. Nejdražší je pozorování goril horských ve Rwandě a Ugandě, jejich stopování může být náročné, ale je to jedinečný zážitek. Pozorování šimpanzů je rozdílné, spíše za nimi běháte a pozorujete jejich denní aktivity od jídla po odpočinek. Šimpanzy také obvykle dříve slyšíte, než vidíte. Jejich hysterický křik je charakteristický. Ale v Africe lze pozorovat i jiné primáty - paviány a společenské kočkodány. V Africe je mnoho lesních rezervací, kde primáti žijí a ještě nejsou tak hojně navštěvované. Většina opic žije na zemi, chcete-li je pozorovat tak určitě je lepší mimo období dešťů (Uganda, Rwanda / duben-květen), nejsušší měsíce v Tanzánii od poloviny května do konce října, nejvíce srážek v Etiopii je od července do září.

 

Svahilština

V Keni jsou dva oficiální jazyky Kiswahili a angličtina. Svailština je pobřežní bantuský jazyk, který se stal lingua franca Východní Afriky. Anglicky se v Keni mluví dobře. V Keni se mluví dalšími 30 místními jazyky.

 

Žirafy v Africe

Oficiálně existuje jeden druh žirafy, ale 9 poddruhů. Jejich počet klesl asi o 40% za poslední desetiletí asi na 80.000 kusů. Keňa se považuje za první místo ochrany žiraf, žijí zde tři poddruhy: Rotschildova žirafa, žirafa síťovaná a žirafa masajská. V Keni se našly první fosilie žiraf. Nyní se rozlišují 4 druhy žiraf po dlouhodobém genetickém zkoumání - severní, jižní, masajská a síťovaná,což velmi pomůže ochráncům přírody při jejich sčítání a ochraně,

 

Města Tanzánie

K nejznámějším městům Tanzánie patří Arusha, Bagamayo, Bukoba, Dar es Salaam, Dodoma, Iringa, Karati, Kigoma.

 

Afrika pro začátečníky

Jedete-li poprvé do Afriky, je třeba vědět, kde začít, co lze podniknout a jak si co nejlépe užít vaši cestu. Hlavním pravidlem je, dejte si dostatek času. Nic nezkazí vaši cestu tak, jako když pospícháte. Zde platí svahilské přísloví: Haraka haraka haina baraka - rychle rychle, žádné štěstí... A stejně tak důležité je mít dostatek peněz, aby Vám po cestě nedošly. Kam jet - kromě nebezpečných míst - můžete jet po celém kontinentu. Severní Afriku ovládá Sahara - cestování po poušti může být náročné, ale jsou zde stará města a památky. Západní Afrika, i když se rychle rozvíjí, si uchovává krásné scenérie a kultury, přímořské rybářské komunity, chovatele dobytka na okraji pouště, tradiční vesnice jako jsou vesnice Dogonů a stará islámská města jako je Timbuktu. Střední Afrika má nejvíce deštných pralesů a určitě lze část z nich prozkoumat, i když mnoho z nich je nedostupných a v odlehlých místech. Východní a jižní Afrika jsou základem pro safari a jsou tou nejjednodušší oblastí pro začátečníky, je zde dobrá infrastruktura a neuvěřitelné atrakce: gorily, korálové útesy, sněhem pokryté vrcholky a samozřejmě savana se zvířaty.

 

Srovnání NP Serengeti x NP Kruger

Oba dva parky mají velkou rozlohu, liší se však v několika aspektech. Pro srovnání uvádíme jen několik bodů, které Vám pomohou při rozhodování, který park navštívit.

 

Řeky Afriky

Nejdůležitějšími řekami Afriky jsou Nil, řeka Orange, řeka Rufiji, řeka Mara, řeky Nossob a Auob, řeka Niger, řeka Okavango, řeka Zambezi, řeka Congo... Řeky hrály vždy velmi důležitou roli v životě Afričanů, téměř každá řeka má svého Boha, např. kmeny Bundu v Zambii a kmeny Tonga v Zimbabwe věří, že řeka Zambezi je ovládána říčním bohem Nyaminaymi, který je chrání před suchem, avšak výstavba nádrže Kariba jej oddělila od jeho ženy a tak se z něj stalo zlé a pomstychtivé stvoření. Velké africké řeky v sobě nesou tajemství, jejich objevování se věnovalo mnoho průzkumníků - Mungo Park, Bruce of Kinnaird, Richard Burton, JH Speke, VL Cameroon, HM Stanley a David Livingstone, většinou sem byli přitahováni vědeckou zvídavostí. Avšak dalšími méně známými průzkumníky byli např. Herodes 430 let př.n.l., cestoval po Nilu, aby přinesl zprávy z království Kušiú, 100 mil proti proudu. Řekové i Římané posílali výpravy a v roce 150 n.l. zmapovali dva prameny řeky v Buganských měsíčních horách. Prvními průzkumníky, kteří pronikli do vnitrozemí byli Arabové, jejich cesty sem vedly za účelem obchodu a získání otroků.

 

Tanzánie

Ngorongoro Conservation Area 28 Ruins of Kilwa Kisiwani and Ruins of Songo Mnara Serengeti National Park Selous Game Reserve Kilimanjaro National Park Stone Town of Zanzibar Kondoa Rock-Art Sites

 

Dvacet nejlepších destinací na safari ve Východní Africe

Vybrali jsem pro Vás podle mezinárodních odborníků 20 nejlepších parků ve Východní Africe na pozorování zvěře.

 

Zprávy z Tanzánie

Podle posledních zpráv žije v Tanzánii nejvíce lvů , odhad je mezi 14.000 -15.000 jedinců, i díky tomu, že je zde více než 300.000 km2 chráněného území a zvířata tak nejsou rušena místním obyvatelstvem. Od 1.7.2013 se zvyšují vstupy do parků v Tanzánii: od 10 USD na osobu, také se zvyšují odletové taxy mezinárodní na 40 USD a domácí na 10.000 TSHS cca 6.5 USD

 

Sloni v Africe

Sloni žijí v 37 zemích Afriky. V roce 1979 byl jejich odhadovaný počet 1,3 miliónů, v roce 2010 jich zde žilo asi 470.000. Výzkumy potvrzují, že asi 38.000 slonů je každoročně zabito kvůli slonovině.

 

Tanzánie

Důležité upozornění - v Tanzánii se přijímají pouze bankovky USD vydané po roce 2006. Nejlepším obdobím pro výstup na Kilimanjaro je leden, únor a září. Výstup na Kilimanjaro je pro každého nezapomenutelným zážitkem.

 

Tanzánie

Období narození pakoňů v Tanzánii a migrace Od ledna do března probíhá období narození malých pakoňů v Serengeti, narodí se jich až 8.000 denně, přežije jich však pouze polovina dožije se věku pěti měsíců, avšak přesto, že se stávají snadnou kořistí predátorů, jejich populace roste. Pakoně se rodí v oblasti s krátkou trávou na jihovýchodě Serenegeti NP, v oblasti v blízkosti Ngorongoro.

 

Migrace pakoňů a zeber

Pakůň může za svůj život ujít až 50.000 km. Predátoři - jako levharti, lvi, gepardi a hyeny nesledují migraci - jelikož jsou teritoriální a nemají takovou výdrž. Během migrace zemře asi 200.000 pakoňů a zeber na nemoci, vyčerpání a zabití predátory. Zkamenělé pozůstatky dokazují, že pakoni se pásli na jižních pláních Serengeti již více než před miliónem let. Pakůň nejen že cítí fosfor v trávě, ale také cítí déšť na více než 50 km.

 

Velká migrace pakoňů

Více než dva milióny jedinců se každoročně zúčastní nejznámější světové migrace zvířat. Migrace pakoňů a zeber je každoroční událostí v oblasti Serengeti - Masai Mara. Statisíce zvířat putují za potravou a vodou v různých obdobích mezi Serengeti v Tanzánii a Masai Mara v Keni. Od ledna do března jsou stáda pakoňů obvykle v jižní části Serengeti, pak se vydají na sever - květěn - červen do západního koridoru - červen - červenec, pak do Masai Mara, kolem listopadu se vrací na jih a cyklus se opakuje. Samice pakoňů rodí v 80-90% případů během 3 týdnů a to na jižních pláních Serengeti, kde je méně predátorů.

 

Jane Goodall

V roce 2010 oslavila Jane Goodall 50 let počátku výzkumu šimpanzů v NP Gombe Stream v Tanzánii. Jane Goodall se v poslední době nestará jen o záchranu a studium primátů, ale také velkou měrou přispívá na charitu a informovanost místních lidí o tom, jak uchránit místní přírodu, neponechávat lesy těžařským koncernům. JGI projekty mají humanitární charakter a v oblasti Morogoro a Bunda v Tanzánii se také snaží informovat o HIV/ AIDS. Další projekt je zaměřen na DRC a vytváření infrastrukury, plánování rodičovství a výstavbu malé hydroelektrárny. Všechny tyto projekty jsou spojeny i s ochranou přírody.

 

Využití odpadů z banánů

Novým objevem University v Nottinghamu je použití zbytků od banánů k vytvoření paliva pro vaření, v zemích kde hrozí deforestrace (odlesnění) hlavně ve Rwandě, Tanzánii a Burundi. Jednoduchým procesem se zbytky z banánovníků spojí s prachem a tlakem se vytvoří brikety, které jsou velmi výhřevné a mohou se používat místo dřeva na vaření. Brikety se nechají 2 týdny na slunci vysušit. Sbírání dřeva tak ochrání i přírodní zdroje, v zemích kde jsou největší plantáže banánovníků.

 

Fauna a flóra, příroda Tanzánie

V nedávné době bylo objeveno 15 nových druhů obojživelníků a chameleonů při biologickém výzkumu v South Nguru Mountains v Tanzánii. Tyto druhy ještě nejsou pojmenovány. V horských lesích Tanzánie roste obrovské množství různých druhů rostlin a žije zde také mnoho rozmanitých živočichů.

 

Baobab

Jméno baobab vzniklo z arabštiny a znamená: mající mnoho semen. Stáří baobabů je jen velmi těžko určitelné.

 

Pronájem aut v Africe

Ve všech zemích Afriky zajistíme jak pronájem aut s řidičem, tak i bez řidiče, pokud to místní předpisy dovolují a je to bezpečné.

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz